Cfare ju pengon te flini ne mbremje Kafe ne mengjes ushqimet me gaz
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare ju pengon te flini ne mbremje?

Cfare ju pengon te flini ne mbremje?

Cfare ju pengon te flini ne mbremje?

Keni probleme me gjumin? Nuk mund te flini shpejt ne mbremje? Atehere pergjigjia eshte : Nderroni menyren e ushqyerjes. Cfare duhet te shmangni qe te flini te qete ne mbremje :

 

Ushqimet pikante.

Hudhër, specat dhe piperi jane shume te shijshme. Madje disa nuk ju rezistojnen dot ne mbremje. Por sa te shijshme jane edhe te demshme. Ato pengojne tretjen, dhe mbajne stomakun ne pune. Cfare do te thote se do e keni shume te veshtire te flini.

Cfare ju pengon te flini ne mbremje Kafe ne mengjes ushqimet me gaz

Hani shume.

nese hani shume, stomaku do shume kohe qe te punoje. Ndaj edhe do vonohet procesi i tretjes. Kenaqu me pak ushqim dhe te lehte. Nuk do te jeni ne gjendje te flini dhe do jeni te parehatshem.

Ushqimet me gaz.

E dini se fasule, lulelakra, brokoli, lakra Brukseli jane ushqime me gaz. Ato ju shkaktojne frryrje ne stomak dhe ju pengojne gjumin. Ndaj beni mire ti konsumoni ne dreke dhe jo ne mbremje. Ne te kundert, do jeni zgjuar tere naten.

Cfare ju pengon te flini ne mbremje Kafe ne mengjes ushqimet me gaz

Te ngrenit shpejt.

Ha avash avash. Ne te kundert ushqimi do te marre shume kohe qe te perpunohet. Per pasoje stomaku juaj do ju jape bezdi gjithe mbremjen.

Alkooli.

Alkooli te ben te ndihesh i fjetur ne fillim por me vone pengon gjumin. Por edhe nese flini, do zgjoheni disa here ne mbremje. Nese doni te pini nje gote vere, te pakten beje 2 ore para se te flesh.

Kafe ne mengjes.

Kafeina mbetet ne trupin tuaj deri ne 12 ore. Ndaj nese ju ndodh mos te flini, provoni qe te mos e nisni diten me kafe. Gjithashtu shmangni cdo lloj pije qe permban kafeine.

Cfare ju pengon te flini ne mbremje Kafe ne mengjes ushqimet me gaz


 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*