Home » Studenti Online » Archive by categoryKlasa 6 – 12

Analize “Mbreti Lir” – Shekspiri.

Analize "Mbreti Lir" - Shekspiri. mbreti i Anglise veper
Mbreti Lir Mbreti Lir eshte mbreti i Anglise. Ai vendos te lere fronin e tij dhe t’a ndaje mes tre vajzave te tij, Gonerilit, Reganit dhe Kordelias. Ai i vendos ato para nje prove ku do te shihte se cila nga vajzat do t’a donte me shume. Dy...
Lexoni me shume

Komedia “Mizantropi”, Molieri

Komedia “Mizantropi”, Molieri personazh tragjikomik personazhi kryesor alcesti
Komedia “Mizantropi”, Molieri   Kjo komedi ka 55 akte. Personazhi kryesor, Alcesti, është personazh tragjikomik. Personazhe të tjerë janë: Selimena, Filenti dhe Elianta. Alcesti ka të gjitha karakteristikat e një njeriu mizantrop : Zemërimi Përçmimi Mllëfi Ai nuk duron humorin dhe shakatë, si dhe nuk pranon këshilla. Ai...
Lexoni me shume

Mrizi i zanave – Gjergj Fishta

Mrizi i zanave – Gjergj Fishta
Mrizi i zanave – Gjergj Fishta   Epopeja “Lahuta e Malcis” përshkruan luftën e dy brezave. Ajo nuk është një poemë me një hero kryesor dhe një veprim kryesor. Aty mbizotërojnë disa personazhe, disa heronj. Vepra nis me heroizmat e shqiptarëve për të mbrojtur tokat e tyre nga...
Lexoni me shume

Eposi i kreshnikëve

Eposi i kreshnikëve
Eposi i kreshnikëve   Këngët epike legjendare të eposit të kreshnikëve janë këngë tregimtare me karakter fantastik. Përveç epizmit ato përmbajnë edhe legjendarizëm. Epizmi, legjendarizmi dhe fryma epike janë tri tiparet kryesore të një epi dhe eposi ynë i përmbush. Eposi ynë përbehet nga këngë epiko – heroike....
Lexoni me shume

“Vallja e yjeve” – Lasgush Poradeci.

"Vallja e yjeve" - Lasgush Poradeci. Letersia Shqiptare.
“Vallja e yjeve”  – Lasgush Poradeci. Letersia Shqiptare. Yjte – e ndezur si fengjill Qe vertiten pale – pale, prej mosgjese zune fill Plot me jete- e mall te vale. Zume fill me dashuri Qe kur bota zu te ngjizet, Pa sikush per shok te tij Pervelohet edhe...
Lexoni me shume

Analize “Vdekja e Nositit” – Lasgush Poradeci

Analize "Vdekja e Nositit" - Lasgush Poradeci. Letersi shqipe
Analize “Vdekja e Nositit” – Lasgush Poradeci Vdekja e Nositit Me zjarr ju flas…, me zjarr. Në gjirin tim kam hapur varr… Që t’i jap shpresë-edhe t’j-a marr… Un’ ik liqerit zemërak Fatlum dh’ i pastër si zëmbak, Po zemra ime kullon gjak: Se vijnë-urtuar zogjtë-e mi, Dh’...
Lexoni me shume

Mitrush Kuteli. Nje shkrimtar fantastik.

Mitrush Kuteli. Nje shkrimtar fantastik Në ndryshim të historive të mrekullueshme të tipit “Një mijë e një netë”, karakteristika e një teksti fantastik nuk është prania e thjeshtë e qënieve të mbinatyrshme. Ky është një process ngurrimi që ndodh midis tij, (pra të tekstit e lexuesit) kur këtij të...
Lexoni me shume

Analizë “Këngët e Milosaos”, Jeronim De Rada

Analizë “Këngët e Milosaos”, Jeronim De Rada
Analizë “Këngët e Milosaos”, Jeronim De Rada.   Është poemë liriko-epike. Ajo përbehet nga 30 kënge te cilat nuk kane lidhje te drejtpërdrejtë me njëra-tjetrën edhe pse personazhet janë të njëjte. Ne secilën kënge rrëfehet një ngjarje e re e cila zakonisht nuk ka lidhje me këngën paraardhëse....
Lexoni me shume

Analize “Poema e Mjerimit”, Migjeni

Analize "Poema e Mjerimit", Migjeni. Vepra letrare shqip
Analize “Poema e Mjerimit”, Migjeni Poema e Mjerimit Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi kur shef ftyra të zbeta edhe sy t’jeshilta që t’shikojnë si hije dhe shtrijnë duert e mpita edhe ashtu të shtrime mbrapa teje...
Lexoni me shume

 • Kalendar

  May 2018
  M T W T F S S
  « Apr    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031