6 Cfare eshte Paypal. Si te hap llogari ne Paypal. Si te hapim karte krediti
Home » Si Behet » Teknologji » Cfare eshte Paypal. Si te hap llogari ne Paypal.

Cfare eshte Paypal. Si te hap llogari ne Paypal.

Cfare eshte Paypal.

Si te hap llogari ne Paypal.

Tutorial shqip

 

 1. Paypal eshte sherbim blerjesh – shitjesh online. Dmth nje dyqan

 2. Payplal lejon perdoruesit te shkembejne shuma parash nepermjet e-mailit.

 3. Blerja behet me ane te nje karte bankare.

 4. Nese keni dicka te shisni, parate ju dergohen ne llogarine qe keni deklaruar.

 5. Ne momentin qe kryhet blerja dy palet shikojne vetem e-mailin e njeri-tjetrit.

 6. Normalisht qe perdorimi i transaksioneve ka edhe nje komision

 7. Paypal eshte me i sigurti sot per sot.

 

Cfare eshte Paypal. Si te hap llogari ne Paypal. Si te hapim karte krediti.

Kohet e fundit edhe shqiptaret kane filluar te bejne blerje nepermjet internetit. Ata qe e aplikojne kete, normalisht shumica e tyre jetojne jashte Shqiperise.

Kane pare dhe mesuar dicka me shume se ne Shqiperi dhe ju duket dicka normale. Ne Shqiperi, fillimisht jane mundesite ekonomike te veshtira. Pastaj eshte edhe frika se mos na vjedhin nepermjet internetit.

Ne sot do mesojme si te hapim nje llogari ne Paypal.

Cfare na nevojitet ?

Qe te hapim nje llogari ne Paypal na nevojitet nje adrese e-mail. Nese nuk keni nje adrese e-mail mesoni si te hapim nje te re. Ne ju ofrojme tutoriale ne dy kompani te njohura. Ju mund te hapni nje adrese e-mail ose ne Hotmail.com ose ne Gmail.com.

Gjithashtu na duhet edhe nje karte krediti. Edhe karta e rroges qe merrni eshte e mjaftueshme.

Pasi te keni hapur adresen (per ju qe nuk ksihit adrese) vizitojme faqen zyrtare www.paypal.com.

Klikoni SIGN UP per te filluar regjistrimin e llogarise se re.

 

 

cfare-eshte-paypal-si-te-hap-llogari-ne-paypal-si-te-hapim-karte-krediti

 

 

Ne tabelen e re qe hapet pas klikimit do ju dalin te zgjidhni dy opsione :

 • Hapni nje llogari personale
 • Hapni nje llogari biznesi (rasti eshte nese ju doni te beni edhe shitje apo terheqje parash)

Pasi te keni zgjedhur njerin nga opsionet klikoni Continue per te vazhduar ne hapin e radhes.

 

 

1-cfare-eshte-paypal-si-te-hap-llogari-ne-paypal-si-te-hapim-karte-krediti

 

 

Plotesoni hapat e meposhtem sipas shpjegimeve.

 

 1. Deklaroni shtetin (Duhet te deklaroni shtetin se ku eshte e hapur llogaria e kartes)
 2. Adresa e e-mailit , ju duhet per kontaktin dhe per identifikimin
 3. Fjalekalimi , krijoni nje fjalekalim te sigurt dhe sa me te ngaterrueshem. Mos tentoni te vini emrin tuaj dhe nje datelindje sepse hakerat (hackers) ate pune bejne. Nuk eshte e thene te behet vetem nga hakerat, por edhe nga njerezit tuaj me te aferm.
 4. Rikonfirmim i Fjalekalimit
 5. Next per te vazhduar ne hapin tjeter

 

 

3-cfare-eshte-paypal-si-te-hap-llogari-ne-paypal-si-te-hapim-karte-krediti

 

 

Butoni NEXT do ju kaloje ne nje menu te re te cilen ju duhet ta plotesoni.

 1. Emri juaj
 2. Mbiemri juaj
 3. Ditelindja juaj
 4. Shtetesia
 5. Rruga ku banoni (Ne Shqiperi eshte pak problem me emrat, por vendosni emrin e lagjes te pakten)
 6. Qyteti
 7. Qarku
 8. Kodi postal
 9. Nr i celularit tuaj duhet te jete ne formen 662087….
 10. Pranoni te drejtat e perdorimit

Agree and Continue eshte hapi i fundit. Duke klikuar atu kemi pranuar kushtet e perdorimit.

 

 

4-cfare-eshte-paypal-si-te-hap-llogari-ne-paypal-si-te-hapim-karte-krediti

 

 

Tani ka ardhur koha te deklarojme te dhenat e kartes sone. Keto te dhena ruhen ne menyren me te sigurt nga Paypal.

 1. Numri i kartes se bankes
 2. Data e skadences se kartes
 3. Kodi i sigurise (eshte nje numer tre shifror)
 4. Regjistroni karten

 

5-cfare-eshte-paypal-si-te-hap-llogari-ne-paypal-si-te-hapim-karte-krediti

 

Hapat e mesiperm duhet te jene kompletuar saktesisht. Ju duhet te keni minimalsht 300 leke ne karten tuaj. Karta juaj duhet te jete e lejuar per blerje ne internet.

Nje e-mail konfirmimi do ju vije ne adresen qe keni deklaruar.

Pastaj fillon procesi i verifikimit te kartes qe keni deklaruar nga ana e Paypal. Ne menyre automatike behet nje debitim ne karten tuaj qe ka vlere 1.5 dollare.

Kater apo pse dite pas regjistrimit te kartes, Paypal do dergoje te banka ku ju jeni klient nje kod verifikimi.

Kete kod verifikimi do ta shkruani te llogaria qe keni hapur ne Paypal. Me verifikimin e kodit qe moren ne banke, karta juaj do ndryshoje statusin e saj dhe do behet Verified.

Ju mund te pyesni :

Ku mund te bej blerje online ?

Ka disa faqe qe ofrojne kete sherbim. Amazon.com ose ebay.com jane dy nga faqet me te njohura.

Si mund te blej online ?

Duke hyre ne faqet e mesiperme. Duke perdorur llogarine e Paypal qe sapo krijuat.

A duhet te kem nje llogari ne Ebay.com ose Amazon.com ?

Normalisht qe po. Mesoni si te hapni nje llogari ne ebay.com duke klikuar KETU. (Se shpejti)

 

 

 

 

  
        
          

Comments

 1. dea says:

  Para 3 vitesh kam tentuar te hap nje llogari paypal duke plotesuar te gjitha hapat por nuk e kam.vetifikuar me kodin qe dergon paypal tek banka. Dua te di nese ka qen aktive kjo llogari kesaj kohe dhe me ka mvajtur komision ?

  1. admin says:

   Pershendetje. Nga momenti qe ju nuk keni konfirmuar karten llogaria juaj nuk ka qene asnjehere aktive. Pasi te beni konfirmimin e kartes, Paypal ju ben nje terheqje prej rreth 2 dollaresh. Keshtu behet llogaria aktive dhe ju mund te beni blerje. Gjithe te mirat.

Komentoni