Home » Si Behet » Archive by categoryReceta gatimi

Si te bejme kasate. Embelsire tradicionale e fresket.

Si te bejme kasate. Embelsire tradicionale e fresket.
Perberesit : 1 liter qumesht 2 kokrra veze 1 filxhan caji sheqer 100 gr arra te grira 1 pakete vanilje 3 luge gjelle niseshte 2 luge gjelle kakao     Pergatitja : Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin. Shtojme niseshten ne te. I perziejme vazhdimisht qe te tretet niseshtja. Shtojme edhe...
Lexoni me shume

Kek me limon.

Kek me limon.
Perberesit : 2 veze 1 gote e gjysem sheqer lekuren e 1 limoni 3 luge leng limonit 5 luge kos 1 gote vaj 1 pluhur pjekes 1 gote e gjysem miell   Pergatitja : Rrahim vezet me sheqerin, vaniljen dhe pastaj shtojme lekuren e limonit dhe lengun. Shtojme...
Lexoni me shume

Torte e shpejte me biskota oreo!

Torte e shpejte me biskota oreo! Receta embelsirash
Torte me biskota Perberesit : 3-4 Pako biskota Oreo. 500 ml Krem qumeshti. Nje filxhan kafeje sheqer pluhur. Nese doni fruta cfaredo per te vene ne siperfaqe. Pergatitja :   Hedhim ne nje tas kremin e qumeshtit dhe sheqerin pluhur. I rrahim me mikser derisa te trashet. Marrim enen...
Lexoni me shume

Kek me qershi. Shpejt dhe shijshem..

Kek me qershi. Shpejt dhe shijshem..
Perberesit :   500 gram miell Farina 4 kokrra Veze 250 gram gjalpe Qershi (Mund te perdorni edhe komposto ose recel me kokrra qershie) 1 luge kafeje vanilje 2 filxhane e gjysem caji me sheqer 1 filxhan e gjysem caji qumesht Pergatitja : Rrahim gjalpin me sheqerin per...
Lexoni me shume

Cheescake me shije frutash.

Cheescake me shije frutash.
Perberesit : Luleshtrydhe, qershi apo banane, (Cilin frut te deshironi) 150 ml qumesht kremoz 500 gr biskota 800 gr krem djathi (Philadelphia) 250 gr gjalp Pergatitja : Hapi 1 Grijme ne blender biskotat. Ato jane gati vetem pasi te jene thermuar teresisht. Hapi 2 Ne nje ene shkrijme gjalpin....
Lexoni me shume

Byrek me molle. Receta gatimi tradicionale.

Byrek me molle. Receta gatimi tradicionale.
  Perberesit : 2 Molle 2 luge gjalp Gjysem filxhan caji sheqer pluhur 2 Pete sfoliata      Pergatitja : Si fillim duhet ta ndezim soben qe te ngrohet ne 200 grade. Pastojme mollet nga farat dhe lekura. I ndajme ne copa te vogla dhe  i hedhim ne...
Lexoni me shume

 • Kalendar

  May 2018
  M T W T F S S
  « Apr    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031