Home » Studenti Online » Archive by categoryDega Histori

Albanopolis. Qyteti i Albanëve. Nga Paulin Zefi

Albanopolis - Qyteti i Albanëve. Nga Paulin Zefi Historia e Albanopolis 4
Albanopolis – Qyteti i Albanëve. Dita nis bukur në kodrën e Zgërdheshit ndërmjet Krujës dhe Fushë-Krujës.  Aty ku ne bëjmë apel në Media gjatë procesit të perlustrimit dhe evidentimit te problematikave që shfaqen mbi rrënojat e qytetit antik Albanopolis (Qyteti i Albanëve).  Kryeqendra e Fisit Ilir të Albanëve,...
Lexoni me shume

Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut.

Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut 4
Zanat dhe Shtojzovallet e malit te Pashtrikut (1986) ekzistojne te misheruara tek vazjat dhe nuset e Hasit (Assi) nepermjet veshjes se tyre perrallore (Hasi i thate dhe Hasi i bute. Shqiperi-Kosove). Kjo veshje tradicionale 100% Iliro-Arbnore (Dardane) eshte teper impresionuese. Kjo n.q.s e shikojme ne aspektin vizual, artistik, struktural,...
Lexoni me shume

Kulla e sahatit te inglizit (English clock tower). Histori.

Kulla e sahatit te inglizit (English clock tower). Histori.
English clock tower ndodhet ne zemer te qytetit te Shkodres. Nje kryeveper arkitektonike unike per vendin tone por edhe ne Ballkan. Ajo renkon nga pesha e historise dhe nga bastisja kriminale e vitit-1946. Fatkeqesisht vazhdon te jete e mbuluar nga pluhuri i rende i harreses sistematike nga ana e...
Lexoni me shume

 • Kalendar

  May 2018
  M T W T F S S
  « Apr    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031