Home » Studenti Online » Archive by categoryDega Gjuhe-Letersi

Ismail Kadare – Nena (Poezi) Poezi per nenen

Ismail Kadare - Nena (Poezi) Poezi per nenen
Nena Ne mbremje u kthye ai ne shtepi  i lodhur, i ngrysur, me traktet ne gji.  Mesnates se shurdher, se erret, se shkret’  do ngjise ai traktet kudo ne qytet.  -Mesnates ti sonte, o nene, me zgjo!  -Mir’, biri nenes, fli, bir! – tha ajo.  Ai si i...
Lexoni me shume

Heshtja – Dritero Agolli (Poezi)

Heshtja - Dritero Agolli (Poezi)
Heshtja Cigaria u dogj gjer ne fund  Mbi tryeze gjumi me mori  Ne xham era perdet i tund  Dhe hesht koridori.  Me koke ne tryeze te flesh  Te shohesh enderra te blerta  Sa ndot!…Te zgjohesh e prap te gjesh  Ne qoshe te vjellat e lena nga jeta. –...
Lexoni me shume

Ky Dimer – Ismail Kadare (Poezi Shqip)

Ky Dimer - Ismail Kadare (Poezi Shqip)
Ky Dimer C’i gjate ish ky dimer, c’i pafund.  E lodhur pudra mbi fytyren tende.  I mpire eshte gezimi, thua s’ngjallet dot.  Apo si ai q’u dergj nga nje lengate e gjate.  S’do mekembet kurre ashtu sic qe?  C’i gjate ish ky dimer, c’i ftohte ish.  Ne pusin...
Lexoni me shume

Poezi per Krishtlindje.

Poezi per Krishtlindje. Ejani o femije Poezi shqip per krishtlindje
Ejani, o femije.  O femije, ejani me shpejti, Ejani kendoni me brohori. Levdonje Krishtin plot dashuri,  Qe sonte lindi prej Zojes Mri. O femije ejani plot hare, Ejani kendoni ju bashke me ne. Paqja sonte zbriti mbi dhe, Shelbuesi i botes erdh nder ne. O femije ejani me...
Lexoni me shume

Puthmë – Vaso Papaj (Poezi shqip)

Puthmë - Vaso Papaj (Poezi shqip)
Puthmë Për ne sonte nata e fundit Sonte zgjat gjer në mëngjes. Sekondi i ngjaka minutit,  Ora me një ditë, për besë. Sonte puthmë që të ngopesh, Nesër iki, s’do t’më kesh Nuk të le që të dremitesh, S’di ç’do mbetet midis nesh. Syt’ e tu do t’marr...
Lexoni me shume

Shirat e vjeshtes – Albert Habazaj (Poezi) Poezi shqip

Shirat e vjeshtes - Albert Habazaj (Poezi) Poezi shqip
SHIRAT E VJESHTËS   Shirat e vjeshtës rrudhin ballin fajtor, vjeshtës nuk i bëra dot karantinë, me pako të shamive, kur fshin lotët, i zbuloj personalitetin, psikologjinë…   Natës, turbullohet hëna pas shiut, pastaj na hiqet si vajzë e sjellshme. Vjeshta përshëndet mikeshën qiellore, hoje mjalti nga Universi...
Lexoni me shume

Lulet e mia – Ragip Dragusha (Poezi)

Lulet e mia - Ragip Dragusha (Poezi) pranvera
Lulet e mia Ti vjeshte qe lulet i merr perdore pa i diftue se don me i zhvesh’. Nuk te vjen keq, që bukurinë ja more askush prej tyne ma nuk qesh’?……. Ti qesh’ edhe qan’ motër e tretë, kur lulet dimrit t’ja lësh’ tek tera. Ne bese...
Lexoni me shume

Amaneti – Ragip Dragusha (Poezi)

Amaneti - Ragip Dragusha (Poezi) Letersia shqiptare
Amaneti Baba më pat’ than’ mor bir’, nji fjal’ du me ta këshillue sa ma shum’ të bash’ mir’ aq ma shum’ kan’ me t’luftue… Mikut kurr’ mos i ban’ nderë ndaç me e rujtë mik per zemër. T’miren bane bash’ njat’ derë ku s’njef fis, as nuk...
Lexoni me shume

ZANA e MALIT – Ragip Dragusha (Poezi)

ZANA e MALIT - Ragip Dragusha (Poezi) Poezi shqip
ZANA e MALIT Pashe dy syte e tuj moj zane A m’difton kush t’ka lakmue Tek burimi shkon me kange E kur kthehesh permallue? Ato syte e tuj plot drit Rrezet diellit ja kan marre Nuk lajne kend per m’u avrite Se e djegin e baje zhare. A...
Lexoni me shume

 • Kalendar

  May 2018
  M T W T F S S
  « Apr    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031