Home » Studenti Online » Archive by categoryDega Sociologji

Te mbash trupin ne forme me kercim tashme eshte e mundur.

Te mbash trupin ne forme me kercim tashme eshte e mundur. Belly Dance muskujt e barkut
E ku ka më mirë sesa të dobësohesh duke u zbavitur? Falë kërcimit ju kryeni një aktivitet fizik argëtues dhe në të njëjtën kohë tonifikoni këmbët dhe barkun. E rëndësishme është që të zgjidhni kërcimin që ju pëlqen më shumë, duke u bazuar te aftësitë tuaja. Doni të...
Lexoni me shume

Bashkëjetesë apo martesë…

ekonomi të përbashkët Bashkëjetesë apo martesë... Cfare duhet te zgjedh per jeten time,
Bashkëjetesë apo martesë…   Njeriut i ndodh që në rrugën e jetës së tij të marrë vendime të rëndësishme. Një nga këto vendime është edhe martesa. Martesa është bashkimi i dashurisë së dy personave për të filluar një jetë të re së bashku. Me kalimin e kohës kanë...
Lexoni me shume

Çfarë është hiperaktiviteti (ADHD)?

Çfarë është hiperaktiviteti (ADHD)? Hiperaktiviteti tek adoleshentet
Çfarë është hiperaktiviteti (ADHD)?   Hiperaktiviteti ose ADHD (nga anglishtja Attention Deficit Hyperactivity Disorder) ka të bëjë me vështirësitë në sjellje dhe në zhvillimin tipik. Që vihet re ne mungesën e vëmendjes dhe përqendrimit, si dhe të qenit shumë aktiv. Kjo vështirësi ndërhyn dukshëm në sjelljen e adoleshentëve...
Lexoni me shume

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte?

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte? Keshilla psikologjike
Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte?   Eshte lufte qe gjithmone e kemi me boten qe na rrethon. Frika te behemi kopje dhe frika te rrime vetvetja. Ne fakt te jesh vetvetja eshte gjeja me perfekte qe mund te zgjedhim. Nderkohe qe paralel me te rrine edhe...
Lexoni me shume

Përse i duam narcistët. (Njerezit qe duan veten)

Përse i duam narcistët. (Njerezit qe duan veten) kërkimet e ndryshme psikologjike Karakteristikat e narcisteve Psikologji egocentrizmi
Përse i duam narcistët. (Njerezit qe duan veten) Narcistët fillimisht na joshin për mënyrën si janë… Por kjo lloj joshje nuk zgjat shumë. Karakteristikat e narcisteve : Ato janë njërës shumë të çuditshëm. Janë egocentrikë dhe kanë një dashuri të tepruar me veten, arrogantë, “shfrytëzues”,megjithatë narcistët na tërheqin...
Lexoni me shume

Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?

Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam?
Cfare eshte urrejtja? Pse urrejme me shume sesa duam? Urrejtja eshte nje ndjesi e brendshme. Mbi te gjitha eshte nje emocion njerezor. Urrejme sepse ashtu e ndjejme. Eshte nje emocion qe akumulon shume energji. Ne fakt eshte dicka normale deri diku. Nuk kemi pse te mohojme faktin qe...
Lexoni me shume

Depresioni social. Cfare po ndodh me shoqerine shqiptare?

Depresioni social. Cfare po ndodh me shoqerine shqiptare?
Depresioni social. Cfare po ndodh me shoqerine shqiptare? Cfare eshte depresioni ? Depresioni eshte nje gjendje e cila ndikon drejtperdrejte ne mireqenie. Disa teori thone qe depresioni eshte dicka e trashegueshme. Gjetja dhe prania e disa gjeneve te tilla, kalohen nder breza. Gje qe ben qe depresioni te...
Lexoni me shume

 • Kalendar

  May 2018
  M T W T F S S
  « Apr    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031