Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi. vaj ulliri
Home » Si Behet » Receta gatimi » Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi.

Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi.

Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi.

Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi. vaj ulliri

Perberesit :

 • Dy gota makarona te vogla.
 • 1 kastravec
 • 1 qepe
 • 5-6 domate te vogla
 • majdanoz te fresket
 • ullinj te mbushur
 • 2 veze te ziera
 • vaj ulliri
 • kripe

Perberesit per salcen :

 • 2 luge salce kosi
 • 2 luge majonez
 • gjysem luge uthull

Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi. vaj ulliri

Pergatitja :

 1. Si fillim do ziejme makaronat vetem me uje, pak kripe, pak vaj.
 2. Pasi te ziejne i kullojme, i lajme me uje te ftohte dhe ju hedhim pak vaj ulliri.
 3. Marrim kastravecat dhe i presim ne kube jo fort te vegjel.
 4. Qepen e ndajme ne cerek rrathe.
 5. Domatet i ndajme ne gjysem.
 6. Vezet e ziera i ndajme ne kube.
 7. Te gjitha, bashke me ullinjte i shtojme tek makaronat.
 8. I perziejme te gjitha sebashku.

Sallate e shijshme me makarona dhe perime. Receta gatimi. vaj ulliri

 

Pergatitja e salces :

 1. Perziejme salcen e kosit me majonezen.
 2. Shtojme uthullen, pak kripe dhe piper.
 3. Jua hedhim siper makaronave.

Ju befshin mire!

 

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*