Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke
Home » Si Behet » Receta gatimi » Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste.

Te gjitha festat dhe me to edhe Pashka, ka ushqimet karakterizuese. Asnje feste nuk ka nje menu te perbashket. Kjo sepse i perkasin riteve te ndryshme por edhe sezoneve te ndryshme. Meqe festa e shenjte e Pashkes arriti, dua te ju kujtoj ushqimet tradicionale. Edhe nese keni zgjedhur qe kete feste ta festoni ne ambjentet e restoranteve, gjithsesi, menyja do te jete e pasur.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Se pari , Qingji i pjekur ne hell. Kjo eshte festa e ringjalljes se te shenjtit tone. Eshte dita e madhe e gezimit dhe e harmonise. Ne asnje shtepi nuk duhet te mungoje qengji i pjekur ne hell ose furre.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Vezet shumengjyreshe gjithashtu duhet te zene mesin e tryezes.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Mezet e lehta si antipasta nuk duhet te mungojne kurrsesi. Keshtu mund ta prisni avash pjekjen e qengjit. Jane nje ide shume e mire dhe karakteristike vezet e mbushura. Nuk dini ti pergatisni? Mund te mesoni duke klikuar KETU.  

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Me te brendshmet e qingjit mund te pergatisni gjera shume te shijshme. Gjithashtu mund te gatuani magjirica. Te cilen na e ka adaptuar kultura greke. Eshte ushqimi tradicional i pashkes sipas kultures Greke. Nese nuk dini ta pergatisni, mjafton te klikoni KETU.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Sallata gjithashtu duhet te jete dicka e lehte dhe me shije te kombinuara. Provoni te miksoni sallaten jeshile me shijen e frutave. Por ju sugjeroj dicka, mos e shoqeroni sallaten em mustarde. Provoni ndonje shije tjeter sosi. Nje lloj sallate qe jua sugjeroj eshte ajo me karota. Shija e limonit dhe e karotes se lidhura sebashku shkon shume me mishin e pjekur. Nese nuk dini si ta pergatisni klikoni KETU.  Edhe sallata e vezeve eshte ide e mire. RECETA.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Byreku. Ai eshte i pazevendesueshem. Gjithcka mund ta zevendesoni me dicka tjeter, ama byrekun me djathe ose gjize mos e zevendesoni. Nje menyre e pergatitjes se tij eshte KETU. E nese keni mjaftueshem kohe hidhini edhe sy recetes KETU.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Per te perfunduar me sugjerimet e mia, kemi edhe embelsiren. Sigurisht nuk duhet te pergatisni nje embelsire me shume perberes. Keni RECETEN e biksotave tradiconale te pashkeve.

Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke

Uroj qe te kaloni Pashke te paqta!

  
        
          

Komentoni