Tryeza e Pashkeve. Ushqimet tradicionale te kesaj feste. Qingji i pjekur ne hell pashke
Home » Si Behet » Receta gatimi » Biskotat e pashkeve ( kulurakia). Receta gatimi.

Biskotat e pashkeve ( kulurakia). Receta gatimi.

Biskotat e pashkeve (kulurakia). Receta gatimi.

Perberesit :

  • 1 kg miell
  • 6 veze
  • 100 gr gjalp
  • vanilje
  • 300 gr sheqer
  • Gjysem filxhani qumesht
  • maja

Biskotat e pashkeve( kulurakia). Receta gatimi.

Pergatitja :

Tresim gjalpin, dhe hedhim tek mielli dhe e perziejme. Ndajme te verdhat nga te bardhat dhe te verdhat i rrahim me sheqerin. Ndersa te bardhat me njera-tjetren deri sa te jene bere shkume.

Te mielli shtojme te verdhat me sheqerin.

Te bardhat, qumeshtin ku kemi tretur majane dhe vaniljen.

Zeme brumin deri sa te behet elastik dhe me pas i japim formen qe duam.

I shtrojme ne tepsi te lyer me gjalpe. I pjekim per 20 minuta ne 180 grade.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni