Cfare thote Bibla per Pashket? vezet e pashkeve rite te lashta
Home » Studenti Online » Dega Histori » Cfare thote Bibla per Pashket?

Cfare thote Bibla per Pashket?

Cfare thote Bibla per Pashket?

Kremtimi i Pashkeve nuk bazohet ne Bibel. Megjithate po te lexosh me shume, do kuptosh se eshte nje tradite e bazuar ne rite te lashta te pjellorise. Hidhi nje sy punimit te meposhtem. Ja cfare thote :

  1. Emri: Nje enciklopedi thote : “Nuk dihet me siguri origjina e fjales Pashke . Prifti anglo-sakson Bede i shekullit te 8-te e huazoi ate nga emri Eostre. Qe ishte perendesha anglo-saksone e pranveres.”  {Ne anglisht eshte fjala Easter}. Te tjere e lidhin me Astarten, perendeshen fenikase te pjellorise.

  2. Lepujt : Jane simbol i pjellorise. E kane prejardhjen nga ceremonite e lashta te festave pagane te pranveres ne Evrope.

  3. Vezet : Kerkimi per vezet e Pashkevenuk eshte thjesht nje loje per femije. Por gjurme e ritit të pjellorise. Ne disa kultura njerezit besonin se zbukurimi i vezeve te Pashkeve : Mundte sillte si me magji lumturi, begati, shendet dhe mbrojtje. Vezet e pashkeve i ka sjelle lepuri i pranveres.

  4. Veshja e re per Pashke : Konsiderohej e pahijshme dhe, sillte fat te keq ta pershendetje Eastren, me rroba qe s’ishin te reja.

  5. Ritet per lindjen e diellit : Keto lidhen me rite te lashta te adhuruesve te diellit.  Qe i kryenin ne ekuinoksin e pranveres. I cili mirepret diellin dhe fuqine e tij te madhe per t’i dhene jete te re cdo gjeje qe  rritet.

Cfare thote Bibla per Pashket? vezet e pashkeve rite te lashta

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş