Menyra e pergatitjes se sallates me te populluar ne bote. (Sallata Cezar)
Home » Si Behet » Receta gatimi » Menyra e pergatitjes se sallates me te populluar ne bote. (Sallata Cezar)

Menyra e pergatitjes se sallates me te populluar ne bote. (Sallata Cezar)

Perberesit :

 1. 200 gr fileto pule
 2.  1 fete buke e thekur
 3.  Sallate jeshile
 4. 50 gr djathe Parmigiano
 5.  5-6 domate qershi

 

 

Perberesit per salcen :

 1. 100 ml majoneze
 2. 40 ml qumesht
 3. 40 gr parmigiano i grire
 4. 1 luge gjelle mustarde
 5. 2 luge gjelle leng limoni
 6. 1 thelb hudher

 

 

Menyra e pergatitjes se sallates me te populluar ne bote. (Sallata Cezar)

 

Pergatitja :

 

 • Perberesit e salces i fusim te gjithe bashke ne mikser dhe i perziejme deri sa te behet nje mase homogjene ne forme salce.

 

 

 • Filetot e pules i presim ne kubike te vegjel dhe e skuqim me pak vaj ulliri, kripe dhe piper.

 

 

 • Buken e thekur e presim ne kubike gjithashtu dhe e hedhim bashke me filetat e pules  siper sallates se gjelber dhe djathit ne copa.

 

 

 • Ne fund shtojme salcen siper sipas deshires.

 

 

SHIJOJENI 🙂

  
        
          

Komentoni