Si te pergatisni ne kushte shtepiake recel pjeshke.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si te pergatisni ne kushte shtepiake recel pjeshke.

Si te pergatisni ne kushte shtepiake recel pjeshke.

       Perberesit :

 •  2 kg pjeshke (jo nektarina)
 •  600 gr sheqer
 • lengun e 1 limoni
 • arome vanilje

          

Si te pergatisni ne kushte shtepiake recel pjeshke.

                  Pergatitja :

 1. Lahen pjeshket , qerohen nga lekura dhe priten ne feta te holla
 2. Vendosen ne nje tenxhere te thelle 
 3. U hedhim siper masen e sheqerit dhe i leme keshtu per 3-4 ore
 4. Pastaj i hedhim rreth 2 gota me uje dhe i vendosim ne zjar te ngadalte
 5. Gjate zjerjes i shtojme vaniljen 
 6. Ne fund te zierjes hedhim lengun e limonit te shtrydhur.
 7. Po ta duam recelin me te trashe sipas deshires mund ti hedhim me shume sheqer

   

Ju befte mire!!
  
        
          

Komentoni