10 arsye madhore pse duhet te pini sa me shume uje.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » 10 arsye madhore pse duhet te pini sa me shume uje.

10 arsye madhore pse duhet te pini sa me shume uje.

Shëndet dhe mirëqenie: zbuloni se si të kujdeseni për veten dhe bukurinë tuaj me hidratimin e duhur

Ne jemi çfarë hamë, por mbi të gjitha jemi çfarë pimë dhe uji është mjeti i të gjitha substancave dhe elementeve vitale në trupin e njeriut.

Nëse mendojmë se trupi ynë përbëhet kryesisht nga uji – më shumë kur jemi më të rinj – në përqindje që arrijnë deri në pothuajse 75%, kuptohet menjëherë se ruajtja e hidratimit të duhur është thelbësore.

Të pish më shumë është më mirë, të hash ushqimet e duhura dhe të përfitosh nga banjot rigjeneruese përmirëson problemet e mbajtjes së ujit. Ka efekte pozitive në metabolizëm dhe e bën lëkurën të ndritshme dhe më elastike. Këtu është një manual i vogël për një bukuri dhe shëndet të bazuar në ujë.

 

 

Dita e mirë shihet që në mëngjes: 

Një zakon i mirë është të pini një gotë uji sapo të zgjoheni, sepse gjatë natës trupi humbet kripërat minerale themelore. Në një stomak bosh, uji i ngrohtë gjithashtu do të kontribuojë në funksionimin e duhur të zorrëve.

 

 

Përshpejtimi:

 Uji i pijshëm mund të ndihmojë edhe në dieta. Sepse ka efekte pozitive në metabolizëm dhe ndihmon trupin për të eliminuar toksinat.

 

 

Vazhdoni me aroma: 

Nëse uji duket tepër i pashije dhe nuk na inkurajon, ne mund ta shijojmë atë me fruta sezonale. Në mbrëmje mbushim një enë me luleshtrydhe ose pjeshkë. Ose madje edhe feta limoni me lëvore: në mëngjes ne do të kemi një ujë të shijshëm dhe me shumë kripëra minerale.

 

 

Një meze shumë e mirë: 

Studimet e kohëve të fundit tregojnë se të pijmë disa gota ujë para se të ushqehemi ndihmon në procesin e humbjes së peshës. Duke favorizuar ndjenjën e ngopjes. Për këtë arsye, ne shfrytëzojmë mundësinë për një rimëkëmbje të formës me ujë dhe limon: hidratues, i freskët dhe i shëndetshëm.

 

 

Përdorni dinakërinë:

 Çdo ushqim përmban ujë në përmasa të ndryshme. Sidomos në verë, është më mirë të preferoni sallatë, perime dhe fruta, madje edhe të shtrydhura ose të centrifuguara. Gjëja e rëndësishme është të qëndroni të hidratuar dhe të mos humbni mineralet.

 

 

Asnjëherë pa të: 

Madje edhe në zyrë, ne e mbajmë trupin tonë të hidratuar, ndërsa pimë ujë gjatë ditës. Riintegrimi i kripërave minerale do të jetë shumë i dobishëm për të luftuar lodhjen. Dhe për të kapërcyer dhimbjen e kokës.

 

 

Mos më harro:

 Nëse nuk jemi mësuar të pimë, mund të ndodhë që të harrojmë plotësisht të pimë ujë. Në këtë rast duhet që gjithmonë të mbani një shishe në dorë ose në çantë: më mirë me bollëk sesa pa të.

 

 

Ka mënyra dhe mënyra: 

Për të favorizuar kullimin dhe për të ndihmuar në pastrimin e organizmit është më mirë të pini gllënjka të vogla të shpërndara në kohë. Pra, nëse ne zakonisht e pimë të gjithën në një gllënjkë. Le ta marrim lehtë dhe të shmangim zbrazjen e gotës sikur të garonim për ‘guinness’.

 

 

Edhe në kuzhinë:

 Për të rritur fuqinë e ngopjes dhe për të promovuar restaurimin e lëngjeve, ne shtojmë ujë në gatimet tona. Supërat dhe perimet janë gjithashtu të shkëlqyera edhe po të hahen të ftohta. Dhe janë shumë të shijshme, ekonomike dhe të shpejta për t’u përgatitur.

 

 

E mbyllim me bukurinë: 

E dinin shumë mirë edhe romakët e lashtë: uji termal është shumë i dobishëm për trupin tonë, lëkurën dhe nyjet. Nga ana tjetër, nuk është rastësi që banjot termale të quhen “spa”: është akronimi i ‘Salus Per Aquam’, që do të thotë shëndet përmes ujit.

Vlerat terapeutike të mikroelementeve mund të shërojnë sëmundje të ndryshme. Për të mos përmendur se zhytja në ujë ka një efekt të mrekullueshëm relaksues dhe rigjenerues.

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş