Gogozhare te pergatitura ne kushte shtepiake. guzhina shqiptare
Home » Si Behet » Receta gatimi » Gogozhare te pergatitura ne kushte shtepiake.

Gogozhare te pergatitura ne kushte shtepiake.

Perberesit:

 • speca te kuq
 • kripe 
 • hudhra
 • uthull e bardhe vere ose acid acetik perqendruar per turshi
 • kavanoza qelqi
 • Gjethe dafine
 • Piper i zi kokerr

Si te pergatisni turshi me speca gogozhare. Receta gatimi tradicionale.

Pergatitja :

 • I lajme specat, ju heqim farat dhe i presim ne shirita.
 • Vendosim ne zjarr nje tenxhere me pak uje ku shtojme nje shishe 1/2 litershe uthull dhe  1 luge gjelle kripe.
 • E leme te valoje.
 • Hedhim nje pjese te specave sa te mbulohen nga lengu dhe i leme per 2 minuta ne tenxhere.
 • Pastaj i heqim duke i kulluar nga lengu dhe i hedhim ne nje tepsi.
 • Vazhdojme keshtu pjese-pjese derisa te gjithe specat ti kemi kaluar ne lengun me uthull e kripe.
 • Verejme qe specat jane forcuar.
 • I leme te ftohen per 1 ose 2 ore. Po keshtu edhe lengun.
 • Mbasi jane ftohur plotesisht marrim kavanozin prej qelqi. Hedhim ne te 2 gjethe dafine, pak piper te zi kokerr dhe vendosim me rradhe specat ngjeshur me njeri tjetrin qe te marrin sa me shume.
 • Midis tyre hedhim edhe 2 thelpinj hudha te prera.
 • Vendosim keshtu ne kavanoza gjithe sasine e specave.
 • Pastaj hedhim neper kavanoza edhe lengun sa te mbushen me leng. I mbyllim me kapak dhe mbas disa ditesh jane gati per tu konsumuar.

Si te pergatisni turshi me speca gogozhare. Receta gatimi tradicionale.

 • Shenim : Nqs nuk do te perdorim uthull por acid acetik te perqendruar ne tenxheren me 2 litra uje hedhim 2-3 luge gjelle acid. Luan te njejtin rol me ate te uthulles.
  
        
          

Komentoni