Petulla tradicionale greke per mengjes. Shije qe nuk duhet humbur.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Petulla tradicionale greke per mengjes. Shije qe nuk duhet humbur.

Petulla tradicionale greke per mengjes. Shije qe nuk duhet humbur.

Përbërësit :

  • 1 Gote uji qumesht (te vaket)
  • Nje gote e gjysem Gote uji miell qe fryhet vet (farina)
  • Nje luge gjelle e gjysem vaj
  • Vaj misri per tiganin

 

Petulla greke per mengjes. (Lukumadhes).

Receta :

  • Ne nje tas hedhim qumeshtin, vajin, miellin.
  • I trazojme vazhdimisht.
  • E leme nje ore brumin qe te pushoje.
  • Ne tigan hedhim vaj dhe e leme te ngrohet.
  • Me nje luge gjelle hedhim brume duke e lagur gjithmon lugen me uje.
  • Mund ti shoqeroni me se te doni si mjalt bashk me kanelle dhe arra te grrira ose nutella etj.

Ju Befshin Mire!

Petulla greke per mengjes. (Lukumadhes).

  
        
          

Komentoni