Spageti me ton dhe perime.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Spageti me ton dhe perime.

Spageti me ton dhe perime.

Makarona me ton, miser dhe  domate.

Gatime te ndryshme.

 

Perberesit :

 • 500 gram makarona (lloji sipas deshires suaj)
 • 100gram miser i konservuar
 • 200 gram ton i konservuar
 • 150 gram domate (Ose nga ai lloji kokerrvogel, ose domate normale, te prera ne kube te imeta)
 • 2 qepe
 • borzilok i fresket,
 • vaj ulliri

Makarona me ton, miser dhe domate. Gatime te ndryshme.
Pergatitja :

 1. Ziejme makaronat vetem me uje, vaj dhe kripe.
 2. I kullojme dhe i leme menjeane.
 3. Ne nje tas hedhim domatet e prera, borzilokun e copetuar dhe qepen e grire holle. I perziejme mire.
 4. Shtojme gjithashtu edhe tonin e kulluar nga vaji dhe misrin.
 5. Ju shtojme edhe pak kripe, e bak ulliri.
 6. I perziejme mire e mire dhe i leme ne frigorifer te mbulojme me plastmas kuzhine. (I leme 10 min)
 7. Makaronen e ftohur e shperlajme me uje te ftohte qe te jete e shkrifet.
 8. I shtojme ne tasin me perziejme te gjitha se bashku.
 9. Keshtu nese do i hani me vone, lerini ne frigorifer, ne te kundert sherbejini.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni