Gjeste qe vec ata qe ju duan te miren i bejne per ju.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gjeste qe vec ata qe ju duan te miren i bejne per ju.

Gjeste qe vec ata qe ju duan te miren i bejne per ju.

Gjerat qe vetem njerezit qe ju duan, i bejne per ju.

Te gjithe kemi nevoje te kemi prane vetes njerezit e duhur. Ata qe kur na flasin e dime se po e bejne per te miren tone. Edhe pse shpesh rrethohemi nga njerez qe na duan, jo gjithmone arrijme ta kuptojme. Kjo jo per mungesen e dijeve por sepse neglizhojme disa gjeste. Nuk eshte edhe aq e veshtire per te kuptuar dike qe na do. Nese ju nuk arrini te dalloni disa gjera, atehere po jua themi ne.

Gjerat qe vetem njerezit qe iu duan bejne per ju. Psikologji

Ja gjerat qe vetem njerezit qe iu duan bejne per ju :

 

  • Kujdesen per ju sikur te ishit nje femije.

Eshte tipike e nje te dashuruari qe te kujdeset ne maksimum per “ate”. Jo te gjithe e bejne kete gje per ju. Ose me sakte jo te gjithe kujdesen me dashuri ndaj jush. Deshira per te iu pare gjithmone mire nuk mungon asnjehere ndaj jush.

 

 

  • Jane te gatshem te jene aty ku ju jeni. (Pavarsisht gjithckaje).

Nuk marrin parasysh punen apo faktin se kane dicka te rendesishme per te bere. Per ta eshte e rendesishme te jene prane jush dhe te ju shohin qe jeni mire. Lenia e puneve pasdore per te ardhur drejt teje eshte tipike e dikujt qe te do. (Jo te gjithe do hiqnin dore nga gjerat e tyre per te ardhur tek ju).

 

 

  • Trishtohen kur ju jeni te trishtuar.

Nese ndiheni te rene moralisht dhe ai\ajo e kupton, do ndodhe e njejta gje edhe me ate. Keshtu e kuptoni fare lehte ndryshimin e humorit nga ana e tij\saj. Pastaj eshte logjike, askush nuk ndryshon humorin per dike qe nuk i intereson. Ai\ajo qe iu do eshte i lumtur aq sa edhe ju jeni.

 

 

Gjerat qe vetem njerezit qe iu duan bejne per ju. Psikologji

 

 

  • Ben gjeste qe dikush tjeter nuk i ben.

Nese jeni ne nje grup shoqeror, ai\ajo do rrije prane teje. Do zgjedhe edhe nje pozicion ku te kete mundesi te te kete gjithnje ne vezhgim. Nderkohe qe kur te tjeret iu lavderojne ai\ajo ben te kunderten. Ben shaka me temperamentin tuaj. Kujdeset qe mos te iu prishet humori nderkohe qe te tjeret iu leshojne fjale. Nje tjeter gjest eshte shoqerimi per ne shtepi. Deshira per te mos u ndjere vetem ne rruge. Nderkohe qe ben edhe dicka tjeter, te kap per dore ne sy te te gjithe. Duke bere me dije se dicka ndjen per ty.

 

 

  • Shfaqin shume durim ndaj jush.

Jo te gjithe jane te durueshem ndaj jush. Por kush iu don e ben. Askujt nuk i pelqen te jete prane dikujt qe eshte nervoz. Ama dikujt qe ndjen dicka per ju nuk i intereson kjo pjesa.  Gjithnje do te zgjedhe te jete prane jush. Te pakten derisa te ndiheni me mire apo edhe te lehtesoheni. Nuk i intereson sesa fjale te gabuara do te degjoje. Edhe ne shfryrje te nervave te nervave tuaja do qendroje duke te degjuar.

 

 

  • Te ben premtime afatgjata.

“Une do jem prane teje gjithmone. Jo vetem kur ti te kesh nevoje per dike”! Ky eshte nje premtim qe te gjithe do donim ta degjonim nga dikush. E nese e degjoni prej dikujt qe nuk eshte partneri juaj, atehere jeni prane njeriut te duhur. Thjesht behuni pak me koshient rreth fjaleve qe thuhen rreth teje.

 

 

  • Kerkojne te flisni gjate mbremjes se bashku.

Thuhet se njerezit jane me emocionale naten. Sipas studimeve ne oret e vona te nates, gjithmone mendojme rreth gjerave qe provokojne reagime emocionale. Ndaj edhe kur dikush deshiron te ju shkruaje dhe te flisni vazhdimisht ne mbremje,nuk eshte dikush se ka nevoje vetem per shoqerine tende. Eshte mese e ditur se dikush ndjen shume per ju nese thote : “Te bisedoj me ty eshte me bukur sesa te enderroj ndersa fle”.

 

 

Gjerat qe vetem njerezit qe iu duan bejne per ju. Psikologji

 

 

  • Merrni sms me fjale te embla.

“Do doja te vija me heret se rrezet e diellit ne mengjes, per te mbyllur perden qe mos te te prishet gjumi”. “Uroj qe te flesh ne qetesi sonte, e engjejt te leshojne melodine me te embel qe ti te mos zgjohesh”… Jane sms ose fjale qe nuk i merrni prej kujtdo. Ndaj nese i lexoni prej “Asaj”, “Atij” mos i neglizhoni….

 

 

  • Eshte i\e pari\a qe ju shkruan ne mengjes.

Dikush qe mendon per ju tere kohen sigurisht qe do jete edhe i pari qe ju thote “Mirmengjes”. Kjo eshte e logjikshme se te ka mendimin e pare ne mengjes. Prandaj edhe ne keta rast duhet te tregoheni te vemendshem dhe te mos i percmoni. Pavarsisht gjithckaje,,,,,,,, (Eshte bukur kur dikush te d0)!!

  
        
          

Komentoni