Patate me kerpudha te pjekura ne furre. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Patate me kerpudha te pjekura ne furre. Receta gatimi.

Patate me kerpudha te pjekura ne furre. Receta gatimi.

Perberesit :

 • 4 kokrra patate
 • 3 qepe
 • 500 gram kerpudha
 • gjysem filxhani caji vaj ulliri
 • Nje filxhan caji vere te bardhe
 •  Kripe,piper 

 

Patate me kerpudha te pjekura ne furre. Receta gatimi.

Pergatitja :

 1. Kerpurdhat i kullojme nga uji dhe i skuqim ne zjarr mesatar.
 2. I leme derisa te marrin ngjyre te kafte.
 3. Presim qepen holle dhe jua hedhim siper.
 4. I leme per 10 minuta duke i perzier vazhdimisht.
 5. Shtojme veren dhe i leme edhe per 5 minuta te tjere.
 6. Patatet i presim ne rriska ose kube.
 7. I shtojme tek qepa dhe kerpurdhat.
 8. Shtojme edhe kripe e piper, dhe nje gote uje.
 9. I leme te valojne pak minuta.
 10. Kete mase e hedhim pastaj ne nje tepsi dhe e veme ne furre per 35-40 minuta ne 200 grade.
 11. Kure mos te kete me aspak uje jane gati.
 12. Nxirrini nga furra dhe sherbejini.

JU BEFSHIN MIRE!

  
        
          

Komentoni