Home » Si Behet » Receta gatimi » Kek i kripur me djathe, proshute dhe patellxhane te skuqur.

Kek i kripur me djathe, proshute dhe patellxhane te skuqur.

Perberesit :

 • 3 veze
 • 75 gram  miell
 •  75 gram niseshte
 • 1 luge caji sode pluhur pjekje per torte te kripur.
 • vaj ulliri
 • 120 ml qumesht
 •  100 gran djathe kackavall te grire
 • 1 patellxhan
 • 100 gram djathe te bardhe
 • 70 gram bacon
 • rigon, kripe, piper.

Kek i kripur me djathe, proshute dhe patellxhane te skuqur.

Pergatitja :

 1. Lajme patellxhanin dhe e ndajme ne feta te rrumbullaketa.
 2. E lyejme cdo fete me kripe dhe i leme 1 ore te thithin teresisht kripen.
 3. Pastaj i shperlajme dhe i thajme me leter kuzhine.
 4. {Ky proces nuk eshte i domosdoshem por nuk i le patellxhanet te pijne shum vaj}.
 5. Veme tiganin me vaj dhe e leme te nxehet.
 6. Skuqim patellxhanet dhe ju thithim vajin e tepert me leter kuzhine.
 7. Pasi te ftohen i presim ne copa te vogla.
 • Ne nje ene perziejme miellin me niseshten dhe me pluhurin e pjekjes.
 • Shtojme edhe vezet dhe qumeshtin dhe fillojme ta punojme (Me makineri ose me luge).
 • Shtojme edhe djathin e grire.
 • Me pas djathin e bardhe te cilin duhet ta ndajme ne kube.
 • Bakonin e presim ne rripa dhe e perziejme me patellxhanin dhe i hedhim tek brumi.
 • Ne fund fare hedhim kripen, piperin dhe rigonin dhe i perziejme per te fundit here.
 • Lyejme nje tave me gjalpe dhe e pluhrosim me miell.
 • Shtojme masen e brumit ne te.
 • E pjekim ne 190 grade per 45 minuta.
 • {Mos e hiqni kekun pa e provuar nese eshte pjekur sic duhet. Proven bejeni me kruajtese dhembesh}.
 • Sherbejeni te ftohte ose te vaket.

JU BEFTE MIRE!

 

  
        
          

Komentoni