Cheescake me shije frutash.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Cheescake me shije frutash.

Cheescake me shije frutash.

Cheescake me shije frutash. Duhet ta provoni! Luleshtrydhe

Perberesit :

  • Luleshtrydhe, qershi apo banane, (Cilin frut te deshironi)
  • 150 ml qumesht kremoz
  • 500 gr biskota
  • 800 gr krem djathi (Philadelphia)
  • 250 gr gjalp

Pergatitja :

Hapi 1

Grijme ne blender biskotat. Ato jane gati vetem pasi te jene thermuar teresisht.

Hapi 2

Ne nje ene shkrijme gjalpin. Pastaj shtojme biskotat ne te. I perziejme mire derisa te lagen tere biskotat me gjalpe.

Hapi 3

MArrim nje tepsi dhe shtrojme bazen e biskotave. E puthisim mire me dore edhe anash saj. Keshtu e veme ne ftohje ne frigorifer per  gjysem ore.

Hapi 4

Lajme mire frutin qe kemi zgjedhur. E pastrojme dhe e fusim ne blender qe ta copetojme.

Hapi 5

Ne nje tas perziejme kremin e djathit bashke me qumeshtin. E bejme nje mase te lidhur. Shtojme edhe masen e frutit te bluar.

Hapi 6

Nxjerrim tepsine nga frigoriferi. Mbi bazen e biskotave hedhim masen kremoze qe krijuam. E perhapim ne tere gjeresine dhe e rikthejme ne frigorifer edhe per 5 ore te tjera.

Hapi 7

Pasi te kete kaluar koha e nevojshme, e nxjerrim dhe e dekorojme me copa nga fruti qe kemi perdorur. 

 

 

Cheescake me shije frutash. Duhet ta provoni! Luleshtrydhe

Ju Befte Mire!

  
        
          

Komentoni