Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

Mjedra

Nje filxhan caji (i madh) me mjedra, eshte shume me i shendetshem se nje filxhan me luleshtrydhe. Mjedrat perbajne fibra me shume sesa frutat e tjera. Ne kete menyre mengjesi juaj do te jete me i shendetshem sesa zakonisht.Një filxhan mjedrash na jep 8 gramë fibra (dy herë më shumë sesa ka në një filxhan luleshtrydhesh). Mjedrat nuk ju lejojne te shendosheni as te dobesoheni. Nese jeni ne diete jane zgjedhja e duhur. 

 

Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

Qull  tershere.

Tershera eshte e pasur me fibra te cilat ju bejne te ndiheni te ngopur. Nderkohe qe me nje kupe te vogel ju nuk do keni deshire te hani per 5-6 oret e ardhshme. Gjithashtu tershera eshte e pasur me karbohidrate. Nese nuk e dini ato jane djegese te yndyrnave. Keshtu ju nuk shtoni ne peshe sado qe te hani nga ky ushqim. Mbi te gjitha, kjo perberje mban te normalizuar nivelet e sheqerit ne gjak.

 

 

Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

Kos

Kosi eshte nje nder perberjet me te shendetshme. Ai gjithashtu nuk lejon te shtojme peshe. Ndersa per mengjes eshte nje ushqim qe e kombinojme lehte. Mund ta shoqeroni me nje veze te zier. Por edhe me copa frutash apo kornflakes. Do ishte mire, te zgjidhni kos me % te ulet yndyre.

5 Ushqimet qe beni mire te hani per mengjes.tershera veze kos

Gjalp kikiriku.

Gjalpi i kikirikut eshte shume i shendetshem. Zakonisht te gjithe llojet e gjalpeve nga frutat e thata jane te pasura me vitamina. Shtoni nje luge te vogel ne fetat e bukes se tostes, ose thjeshte hidheni ne blender me frutat dhe kosin.

Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

Veza

Vezet na japin proteina, tecilat jane mese te nevojshme per shendetin. Me konsumimin e nje veze ne marrim mjaftueshem energji per te nisur diten. Gjithashtu, mundesite e gatimit te vezes jane te ndyshme. Mos e menjanoni perdorimin e saj. Nese jeni ne diete, mjafton te hani nje veze te zier ne mengjes dhe do jeni mese ne forme.

Cilat jane 5 nga ushqimet me te shendetshme per mengjes.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*