Gjerat e vogla qe do benin te lumtur miqte e zemres suaj!!
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Gjerat e vogla qe do benin te lumtur miqte e zemres suaj!!

Gjerat e vogla qe do benin te lumtur miqte e zemres suaj!!

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire.

Miqesite nuk jane destinuar te zgjasin pergjithmone. Jo per fajin tone, por sepse keshtu eshte ndertuar shoqeria njerezore. Nderkohe qe edhe nese mundohemi te jemi miq perfekt, jo gjithmone ja arrijme. Ndonese eshte deshire e pergjithshme te mos i humbim te tjeret, nuk duhet te dalim nga vetja. Ama ekziton nje menyre per ti mbajtur te tjeret prane vetes. Duke i bere ata te lumtur. Nuk na kushton asgje dhe mbi te gjitha nuk do na marre as energji. Gjithcka arrihet lehte, mjafton te kemi deshiren e mire.

 

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire?

Kushtojuni kohe kur jane te trishtuar.

Kur jemi te lumtur mundemi ta menaxhojme shume mire veten tone. Nderkohe qe gjithmone kur jemi te trishtuar, kemi nevoje per dike prane nesh. Jo per te folur gjithmone por edhe vetem per te na degjuar. Ndersa dikush eshte i merzitur, ka nevoje te kete mbeshtetjen e dikujt. Jo se mund te iu zgjidhim pune gjithmone. Por per tu bere me dije se nuk jane vetem.

 

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

 

Behu mbeshtetes emocional.

Te gjithe kemi nevoje per dike qe eshte suportues. Fjala e mire na ben pune gjithmone. Ndjesia qe percjellim me pozitivitetin tone eshte disa here me e mire se cdo lloj mbeshtetjeje tjete. Nje fjale e embel e zbukuron diten e gjithkujt. Mjafton te jemi gjithnje prane njerezve qe nuk jane ne ditet e tyre me te mira.

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

Zgjidhni te beni dicka zbavitese bashke.

Ne rastin e personave me ndjeshmeri emocionale, bejme mire te iu ndryshojme programin e tyre. Keshtu i bejme te zbaviten me gjera te thjeshta. Nese keni mundesi dilni me bicikleta. Dilni per vrap.. Ose thjeshte shkoni ne nje vend larg rutines se perditshme. Ngjitja ne nje mal do te ishte zgjedhje e mrekullueshme.

 

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

Beji nje dhurate me kuptim.

Dhuratat jane gjithmone nej menyre per te ndryshuar humorin e te tjereve. Nese bejme dicka me kuptim atehere gezimi eshte i dyfishte. Ndaj edhe ju zgjidhni nje dhurate me kuptim dhe te personalizuar. Nje album qe nga koha qe jeni njohur me foto te vecanta. Nje filxhan me nje mbishkrim qe vetem ju e perdorni. Apo edhe nje bluze me thenien qe ju motivon. Keto lloj dhuratash nuk priten te merren prej te gjitheve. Nese doni te lumturoni dike, zgjidheni.

 

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

 

 

Telefononi vetem per ta per pershendetur.

Eshte kenaqesi te thuash, te telefonova vetem per te pershendetur. Eshte bukru te kuptosh se dikush mendon per ty pa interes. E aq me shume kenaqesi eshte kur te tjeret kujdesen qe te jeni te lumtur. Me nje bisede te shpejte iu ndryshojme diten te tjereve. Keshtu nese me te vertete ju intereson dikush atehere, telefonojini per ta pyetur se si eshte.

 

 

Shkruajini nje tekst falenderimi.

Nuk ka shume rendesi nese zgjidhni leter apo sms. Vlera do te jete e njejte dhe mesazhi po ashtu. Mjafton ta beni ate te ndihet mire dhe i\e lumtur per shoqerine tuaj. Shkruajini nje falenderim qe eshte miku juaj. Falenderoje qe iua ben diten me te bukur me prezencen e tij. Ose thjesht dhurojini nje tekst me disa arsye pse e zgjodhet te jete pjese e jetes suaj.

 

 

Si te bejme te lumtur miqte tane me te mire. Sugjerime psikologjike

  
        
          

Komentoni