A kthehet miqesia ne dashuri? Si mund ta kuptoni nese po ndodh me ju?
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » A kthehet miqesia ne dashuri? Si mund ta kuptoni nese po ndodh me ju?

A kthehet miqesia ne dashuri? Si mund ta kuptoni nese po ndodh me ju?

A kthehet miqesia ne dashuri? Si mund ta kuptoni nese po ndodh me ju?

Shpesh jemi gjendur konfuz. Habiteni sesi miku juaj me i mire u thote se eshte i dashuruar me ju… Sigurisht qe do reagonit ashper. Pervec se nuk do i pranonit, do e largonit edhe nga shoqeria. Detyrimisht keshtu ndodh. Mbase e keni degjuar brazen : Shiko, kam filluar te ndjej per ty. Nuk te shoh dot si shoqe.

 

 

E Cuditshme??!  Ne fakt nuk eshte aspak e quditshme. Kur kaloni shume kohe bashke fillojne te ndryshojne ndjenjat. Sjgurisht jo per te gjithe! Disa fakti qe ndihet mire prane jush e ben te mendoje se u dashuron. Te tjere kane ndjenja te pastra dashurie! Por disa perjetojne thjesht konfuzion.

 

 

Ngushellimi qe gjejne tek ju i ben disa konfuz. Nuk dallojne dot nese eshte mbshtetje. Nese eshte respekt. Apo nese ndjejne dicka me teper….. Sikur ta dinim, mire do ishte. Gjithsesi, dicka mundemi te bejme. Te kuptojme sjelljen e mikut tone. Cfare ka ndryshuar. Dhe a ka dicka te ‘dyshimte’. Fatkeqesisht meshkujt jane te drejtperdrejte ne veprime. Prandaj edhe mund te luani me mendjen e tyre. I lexoni mendimet dhe i jepni pergjigje si pa rene ne sy.

 

 

A kthehet miqesia ne dashuri?! Ja si e kuptoni edhe ju vete.

 • U ritelefonon edhe pse sapo jeni pershendetur.
 • Kerkon arsye per te qendrua afer me ty.
 • Perpiqet te ju preke. (Te u perqafoje. Ledhatoje faqet. Shpupurise floket.)
 • Beget ndonjehere i turpshem.
 • I jep rendesi pamjes se jashtme. (Edhe nese jeni vetem ju te dy.)
 • U surprizon me embelsira. (Te sjell cokollaten tende te preferuar.)
 • Kur te tjeret u lavderojne, ai ul koken.
 • Qesh gjithmone me shakate e tua.
 • Ben kllounin nese jeni e trishtuar.
 • Shfaq shenja xhelozie.
 • Ai ka filluar te vezhgoje.
 • Do te dije gjithcka ne lidhje me ty.
 • Ndryshon sjellje. Sakrifikon per ty.
 • Te kerkon te gjendet prane per cdo gje.
 • Perqendrohet kur ti tregon dicka per veten.

 

 

Keto jane disa sjellje qe shoku yt ben. Natyrisht qe do e kuptoni se dicka do ndodhe…. Nese iu intereson lereni te veproje. Ama nese jo, thuajani se dicka keni vene re.

 

Miqesia mund te kthehet ne dashuri. Nese nuk e ndjeni sikur ai, te pakten mos luani me ata ndjenja.

  
        
          

Komentoni