Cili do te jete fati i Han Kwang-Song pas diskutimeve te sotme mes Juventusit dhe Cagliarit.
Home » Sport » Cili do te jete fati i Han Kwang-Song pas diskutimeve te sotme mes Juventusit dhe Cagliarit.

Cili do te jete fati i Han Kwang-Song pas diskutimeve te sotme mes Juventusit dhe Cagliarit.

 

Cili do te jete fati i Han Kwang-Song pas diskutimeve te sotme mes Juventusit dhe Cagliarit.

Sipas raporteve të mediave italiane, Juventusi do të takohet sot me Cagliarin për të diskutuar sulmin mbi talentin e Koresë së Veriut, Han Kwang-Song.

 

19-vjeçari është në huazim në Perugia në Serie B dhe ka bërë përshtypje këtë sezon. Pasi u bë lojtari i parë i Koresë së Veriut që luan dhe shënon në Serie A në sezonin 2016-17.

Kjo ka tërhequr interesin e Bianconerëve dhe gazeta La Stampa raporton se ata do të takohen sot (e premte). Në Milano me Cagliarib për të diskutuar një marrëveshje potenciale.

Gazeta është në pronësi të familjes Agnelli dhe raporton se Juventusi jo vetëm që admiron talentin e Hanit. Por mendon se mund të rrisë profilin e saj në Azi me blerjen e tij.  Ndonjë transferim mund të rezultojë problematik. Pasi lojtarët e Koresë së Veriut luajnë në Itali kanë provuar kontradikta me pagat e tyre.

 

Është e dyshuar se pagat e paguara për lojtarët si Han kthehen në atdhe për të ndihmuar në financimin e regjimit totalitar të Kim Jong-Unit.

Fiorentina përfundoi kontratën me lojtarin Choe Song Hyok në korrik të vitit 2016. Pasi thashethemet që deri në 70 për qind të rrogës së tij po shkonin në qeveri në Phenian. Gjë që do të ishte një shkelje e sanksioneve të OKB dhe BE mbi Korenë e Veriut.

Nuk ka pasur probleme me pagën e Hanit, por La Stampa pretendoi në shtator se Pheniani nuk pranoi të lejonte që ai të shfaqej në televizionin italian. /Telegrafi/

  
        
          

Komentoni