Llokume me arre kokosi te pergatitura ne shtepi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Llokume me arre kokosi te pergatitura ne shtepi.

Llokume me arre kokosi te pergatitura ne shtepi.

Perberesit per Llokume me arre kokosi:

 • 1 kg qumesht
 • 250 g gjalpe
 • 2 gota uji sheqer
 • 1 paket vanilje
 • 2 gota uji + 2 luge gjelle miell
 • arra, kanelle, arre kokosi

Llokume me arre kokosi te pergatitura ne shtepi.

Menyra e pergatitjes :

 • Ne nje tigan skuqim miellin me gjalpe.
 • Shtojme sheqerin dhe vazhdojme ti skuqim.
 • Me pas shtojme qumeshtin pak e nga pak dhe e perziejme mire.
 • E heqim nga zjarri pasi te jete bere si muhalebi e trashe dhe shtojme menjehere vaniljen dhe e perziejme mire per 10 minuta.
 • I leme ne frigorifer per 2-3 ore,
 • Pasi të ftohet i ndajme ne copeza sa nje arre.
 • Brenda u vendosim arra dhe kanelle dhe u japim formen e topit.
 • Rreshtojme llokumet ne nje tepsi ku te hedhim arren e kokosit dhe i rrotullojme gjithandej.
 • Mund ti vendosim stikadenti per ti kapur me lehte.
 • I vendosim ne frigorifer deri per castin kur do t’i nxirrni per servirje..

Shijojini 🙂

  
        
          

Komentoni