Trileqe ne menyren me te thjeshte te mundshme. Receta Gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Trileqe ne menyren me te thjeshte te mundshme. Receta Gatimi.

Trileqe ne menyren me te thjeshte te mundshme. Receta Gatimi.

Perberesit :

 •  6 veze fshati
 • 400 gr sheqer
 •  400 gr miell
 •  1 pluhur paste
 • 1 vanilje sheqer
 • gjysem litri ajke qumeshti
 • gjysem liter qumesht
 • 300 gr miell qumeshti
 • gjysem kg karamel

Trileqe ne menyren me te thjeshte te mundshme. Receta Gatimi.

Menyra e pergatitjes :

 • Tundim te bardhat e vezeve derisa te behen teresisht shkume.
 • Me pas shtojme dhe sheqerin ne menyre qe te lidhet me mire shkuma.
 • Shtojme dhe te verdhat e vezeve dhe i tundim mire.
 • Shtojme dhe miellin te cilin e perziejme me pluhurin e pastes dhe me sheqerin vanilje. I perziejme mire derisa te lidhen sebashku.
 • Lyejme tepsine me gjalpe te shkrire dhe shtrojme brumin.
 • Kete mase e fusim ne furre per gjysem ore ne 180 grade.
 • Kur te piqet e heqim nga tepsia dhe e veme ne nje tjeter tepsi me te lirshme.

Trileqe ne menyren me te thjeshte te mundshme. Receta Gatimi.

 • Pergatisim masen qumeshtore. Perziejme gjysem litri qumesht me miellin e qumeshtit dhe i perziejme mire.
  Kur te shohim qe nuk ka mbetur asnje kokrriz mielli qumeshti, shtojme edhe nje liter qumesht te vaket.
 • Shtrojme mbi pandispanje ajken e qumeshtit dhe siper hedhim tere masen e lengshme.
 • Nese doni prijeni ne 4 pjese pandispanjen qe ta thithe mire qumeshtin.
 • Ne fund hedhim kremin karamel mbi te gjithe masen.
 • E leme trileqen per se paku 3 ore te pije qumeshtin.
 • Ne fund e presim ne katrore dhe e sherbejme me gjithe qumesht.

Shijojeni!
Ju befte mire!!

  
        
          

Komentoni