Makarona me djathe ne furre. Shija perfekte per nje dreke te shpejte.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Makarona me djathe ne furre. Shija perfekte per nje dreke te shpejte.

Makarona me djathe ne furre. Shija perfekte per nje dreke te shpejte.

Makarona me djathe ne furre.

Makarona me djathe ne furre. Shija perfekte per nje dreke te shpejte.

Perberesit :

● 500gr makarona
● gjalpe per te lyer taven
● 30 gr miell
● 250 ml qumesht
● 250 ml pana
● 300 gr djathe i grire
● 5 luge gjelle djathe Parmigiano i grire
● kripe, piper

Pergatitja :

1. Ndezim furren ne 200˚ dhe e leme te ngrohet.
2. Ne nje tenxhere me flake te ulet shkrijme gjalpin.  Shtojme miellin dhe e skuqim pak, sa te marre ngjyre te lehte, duke e perzier gjate gjithe kohes me rrahesen me dore. E largojme nga zjarri dhe shtojme qumeshtin dhe panen dalengadale. I rrahim vazhdimisht, per te mos lejuar te formohen kokrra mielli.
3. Shtojme djathin te prere ne kubike dhe Parmigianon e grire. Perziejme akoma deri sa djatherat te shkrihen krejtesisht. Shtojme sipas deshires, kripe, dhe piper. E leme menjane.
4. Ziejme makaronat dhe i heqim 2 minuta me pare se te arrijne piken e zierjes se tyre. Ruajme pak nga uji I zierjes.
5. Lyejme me gjalpe taven, hedhim makaronat, 1 luge gjelle nga uji i zierjes dhe salcen me djathera. Perziejme mire me luge druri makaronat me salcen. Sperkasim siperfaqen me galete dhe djathe te grire.
6. I pjekim ne furre me funksionin grille per 25 minuta.
7. I sherbejme menjehere.

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş