Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.

Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.

Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.

Perberesit :

  • 1 liter qumesht
  • 500 gr miell
  • 3 kokrra veze
  • 2 filxhane caji sheqer
  • 1 luge caji vanilje
  • 120 gr gjalp i shkrire

Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.

Pergatitja :

Si fillim rrahim vezet me sheqerin. Shtojme qumeshtin. I perziejme mire derisa te marre nje ngjyre te verdhe te hapur. Shtojme pak e nga pak miellin. E rrahim mire ne menyre qe te mos mbetet asnje topth neper te. Hedhim edhe vaniljen. Pastaj ne fund shtojme gjalpin. Do na formohet nje mase e lengshme brumi.

Vendosim tiganin ne zjarr, dhe e lyejme me gjalp. (Perdorni furce ose leter kuzhine.) Me ndihmen e nje luge te thelle hidheni brumin. Rrotullojeni tiganin ne menyre qe brumi te perhapet teresisht. Kur te kete marre ngjyre te kuqe kthejeni ne anen tjeter.

Hiqeni nga tigani dhe shtijeni ne nje pjate. Lyejeni me nutella, recel, apo cfare te keni deshire.

Ju Befshin Mire!!

Krepa te shijshme per mengjes. Duhet ti provoni.

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş