Si behet pica. Receta gatimi. Perberesit per salcen Proshute
Home » Si Behet » Receta gatimi » Si behet pica. Receta gatimi.

Si behet pica. Receta gatimi.

Si behet pica. Receta gatimi.

Perberesit :

 1. Gjysem kg Miell farina
 2. 1 Gote uje te vaket
 3. Pak maja buke
 4. Kripe
 5. 1 Luge gjelle vaj misri

Perberesit e salces :

 1. 500 gr Salce 
 2. 1 Qepe (te prere imet)
 3. 2 Thelpinj hurdher (te prere imet)
 4. Rigon, krip, piper te kuq
 5. Vaj ulliri

Si behet pica. Receta gatimi. Perberesit per salcen Proshute

Perberesit per siperfaqen :

 1. Proshute
 2. Copeza sallami
 3. Kerpurdha
 4. Speca
 5. Djathe kackavall
 6. Ullinj

Pergatitja :

 1. Ne nje tas te madh hedhim miellin te gjithe perbersat e brumit. I gjeshim mire dhe e leme 1 ore qe te fryhet.
 2. Pas nje ore e hapim brumin ne tepsi. Per ta patur me te lehte i bejme duart me uje. Pasi te jete hapur sperkateni me vaj.
 3. Veme nje tigan ne zjarr dhe i hedhim gjithe perberesit e salces. I leme te ziejne 5 minuta.
 4. E lyejme siperfaqen me salcen qe kemi ne tigan.
 5. Siper i veme fetat e prushutes. Qepen. Specat e prere holle. Dhe ullinjte ne fund. I mbylojme te te gjithe perberesit me djathe kackavall.
 6. E pjekim ne 180 grade per 40-45 minuta. 
 7. Pasi te piqet ndajeni ne porcione.

Si behet pica. Receta gatimi. Perberesit per salcen Proshute

Ju Befte Mire!

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*