Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi. Aktivitet fizik Perime
Home » Si Behet » Mode » Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi.

Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi.

Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi.

Trend i koheve te fundit u bene te pasmet e medha. Madje te gjithe vip-at arriten te kompletohen me to duke bere nderhyje kirurgjikale. Kjo sipas tyre ishte metoda me e shpejte dhe me efikase. Nderkohe qe po te shkosh neper palestra, instruktoret pohojne se te gjitha femrat shkojne me nje synim : Te bejne ushtrime per te pasmet. Sic e dime ky fenomen mori rrugen e trendeve me te perfolura. E per pasoje u ‘infektuan’ edhe njerezit e thjeshte.

Duke qene se nuk shohim asgje negative ne kete mes, dua te ju udhezoj drejt nje menyre natyrale sesi mund te rritni te pasmet. Madje ato do zmadhohen shume shpejt dhe ju do ndiheni mrekullisht mire.

Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi. Aktivitet fizik Perime

Rregulla bazike qe duhet te ndiqni :

 

(Sigurisht qe mos pretendoni te keni rezultat pa u ushtruar).

Pikat kryesore jane :

  • Ushtrime per forcim dhe tonifikim te te pasmeve.
  • Ushqyerja e kujdesshme pas stervitjes.

Mos e harroni : Nese nder synimet tuaja eshte te shtoni ne peshe, atehere ju duhet te hani nje sasi me te madhe ushqimi. Por nese ju doni qe te rritni vetem te pasmet tuaja atehere duhet te hani me sasi me te vogel. Dhe sigurisht qe jane disa ushqime qe duhen menjanuar teresisht.

Nese ju e teproni me kalori, proteina, karbohidrate, sigurisht qe nuk duhet te pritni rezultate. Teprimi eshte teper negativ ne cdo kendveshtrim. Ndaj mos i shkaktoni vetes probleme shendetsore pa qene nevoja.

  • Duhet te konsumoni te pakten 2-3 fruta ne dite. Nuk ju rekomandojme llojin e frutit sepse kjo varet nga preferencat tuaja. Gjithsesi ju duhet me patjeter te shtoni frutat ne perditshmerine tuaj.

Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi. Aktivitet fizik Perime

Ushqimet qe duhet te konsumoni ne keto raste jane :

Ushqimet e pasura me proteina.

Disa burime natyrale te proteinave jane peshku tuna, veze, mishi i pules, thjerrezat, mishi  pa dhjame etj.

Ushqimet e pasura ne karbohidrate.

Karbohidratet jane elemente qe ju ndihmojne te mbani muskuj. Ndaj shtoni ne dieten tuaj oriz kaf, patate dhe drithera.

Ushqimet me yndyrna te pangopura.

Keto jane yndyrna te shendetshme dhe te nevojshme. Ato i sjellin organizmit shume perfitime shendetsore. Madje ju ndihmojne edhe per te rene ne peshe. Cfare permban yndyrna te pangopura jane : vaj ulliri, vaj peshku, bajame, arra, lajthi.

Perime.

Perimet kane shume vlera ushqyese plus qe nuk ju lene te shtoni peshe. Prandaj ju sugjerojme perimet me antioksidues. Ne kete grup permendim : sallata, spinaqi, brokoli, specat jeshil.

 

Aktivitet fizik.

Mos pretendoni se vetem duke ngrene mund te beni vithet e deshiruara. Nese ju vetem ndryshoni dieten ushqimore, do te shendosheni akoma me shume. Prandaj ju duhet me patjeter te beni edhe aktivitet fizik. Nese kerkoni ne youtube, do te gjeni instruksionet e nevojshme. Ne te kundet drejtohuni tek palestra.

Te pasme bombastike ne menyre natyrale ne shtepi. Aktivitet fizik Perime

  
        
          

Komentoni