Si mund ta perballoni vetmine te vetem. melankolike beso me shume
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Si mund ta perballoni vetmine te vetem.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem.

Pas nje situate jo fort te mire ne jete, mund te mbetesh edhe vetem. Jo sepse kjo gjendje te pelqen, por sepse keshtu duhet te ndodhe. Mbase eshte dicka qe nuk mund ta perballosh dhe ndihesh keq, ama duhet te mesohesh me kete fakt. Njerezit mund te arsyetojne shume me mire kur jane vetem. Aty mund te gjejne te gjitha anet e tyre te erret. Dhe madje ndonjehere fillon edhe ta korigjosh veten. Aty, larg te tjereve.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem? 

Nuk eshte edhe aq e veshtire te ja dalesh vetem. Ndonjehere veshtiresite nuk te dobesojne, por te bejne nje njeri me te forte. Cdo njeri eshte mjaftueshem i forte per te perballuar veshtiresite. Madje mund te ja dale shume mire edhe vetem. Ja disa hapa qe mund te ndiqni per te perballuar vetmine.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem. melankolike beso me shume

1. Mbani prane shoke te mire.

Te kesh gjithmone shume njerez prane, nuk do te thote se nuk je vetem. Vetmia ndihet me shume kur je me njerez te gabuar prane. Ndaj nese doni te ndiheni mire zgjidhni pak por te vertete. Miku juaj i ngushte do jete terapia juaj me e mire.

2. Mos u beni malankolike.

Deshira qe te mos mbetni vetem ju ben edhe te afroheni me njerez te gabuar. Kjo nuk eshte aspak gje e mire. Sado deshire te kesh per te folur me dike, mos e bej me kedo. Prit dhe arsyeto me mire. Zgjidh ata qe jane te duhurit per ty. Jo ata qe gjenden rastesisht prane teje.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem. melankolike beso me shume

3. Mos u shfrenoni ne rrjetet sociale.

Ndoshta keni shume miq virtuale. Nuk e mohoj faktin se biseda me ta ju ben te ndiheni mire. Por ata ju largojne nga realiteti. Nje keshille e lexuar asnjehere nuk ka te njejten vlere me nje deshire te shprehur. Ndaj mos komunikoni anline por drejtperdrejte.

4. Beso me shume tek vetja.

Pavarsisht peripecive qe ke kaluar, ti nuk je njeri negativ. Edhe pse veshtiresite kane bere vend tek ti, kjo nuk do te thote se nuk duhet te shikosh vec bardh e zi. Ndaj fillo ta bindesh veten se ti meriton shume me shume se kaq. Ndaj edhe mesohu me faktin se njerezit te duan per ate qe je.

5. Mos u beni te bezdisshem.

E di qe ke nevoje per njerez prane vetes. Por ti mos i bej ata qe te jeni pa deshiren e tyre me ty. Duke u viktimizuar nuk do beheni nje person me shoqeri. Ndaj ngulite ne mendje se njerezit do te jene me ty, sepse e ndjejne. Jo sepse ti po jua kerkon kete gje. Keshtu qe, edhe nese ndihesh vetem, gjej dicka per te bere. Ose edhe thjeshte vazhdo te ecesh diku vetem. Te pakten nuk do behesh i bezdisshem tek askush.

Si mund ta perballoni vetmine te vetem. melankolike beso me shume

  
        
          

Komentoni