Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Te gjithe jemi shume te forte derisa vjen puna tek dentisti. Eshte nder makthet me te medha qe ne kalojme. Ne fakt edhe te rriturit perjetojne te njejten frike si femija. Jane te rralle ata qe nuk e kane problem nje kontroll tek dentisti. Nderkohe qe ka nga ata qe fillojne te kene makth qe nje jave para.

Por sido qe te jete, perseri dentistin nuk e menjanojme dot. Por e kemi nje zgjidhje. Jo per prishjen e dhembeve por per gurezat. Ato jane nje shqetesim jo i vogel. Madje 73% e popullsise vuajne nga gurezat.

Shkaqet e shfaqjes se tyre jane nga me te ndryshmet. Duke filluar tek me e rendesishmja qe eshte menyra e ushqyerjes. Per te vijuar me mungesen e vitaminave. Konsumimi i duhanit. Apo edhe konsumimi i kafese pa kriter. Por nuk perjashtohet as faktori gjenetik. 

Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Merrni 1 luge gjelle vaj kokosi dhe nje luge vaj ulliri. Heret ne mengjes, para se te konsumoni mengjes, mbajeni vajin ne goje per 20 minuta. Rezultati do te jete i menjehershem. Vetem 5 minuta pasi ti lani dhembet do i ndjeni me te lirshem. Nderkohe qe dhe peshtyma do kete permbajtje toksine. Nese e beni kete gje te pakten 4 here ne jave, per nje muaj dhembet tuaj do jene teresisht te paster. Keshtu do largoni edhe rrezikun per formim gurezash.

Si te hiqni gurezat pa qene nevoja te shkoni tek dentisti.

Kujdesuni per shendetin oral ne kushte shtepie. 

  
        
          

Komentoni