A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni. caj ne vend te kafes merrni ibuprofen
Home » Studenti Online » Dega Mjekesi » A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni.

A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni.

A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni.

Shume njerez jane te varur nga kafeja. Kjo sigurisht eshte nje varesi po aq e rrezikshme sa edhe varesia ndaj duhanit dhe drogerave. Nese e keni kuptuar se kjo ndodh edhe me ju duhet te hiqni dore. Ju duket e veshtire? Hidhu nje sy ketyre menyrave dhe ju mund te shpetoni njehere e mire prej saj.

Pini caj ne vend te kafes.

Edhe caji jeshil permban kafeine. Por sasia e saj eshte ne raportin 1/3 me kafene. Kjo sigurisht do ju ndihmoje ta menjanoni dhe ta mbani nen kontroll niveline  kafeines. Ne fillim zevendesojeni gradualisht. Pastaj hiqni dore prej saj.

A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni. caj ne vend te kafes merrni ibuprofen

Merrni ibuprofen 4 dite para.

Nese e merrni vendimin sot dhe kafene nuk e pini duke filluar me sot, sigurisht qe nuk eshte ide e mire. Do te keni shume pasoja negative per shendetin. Duke filluar nga dhimbja e kokes, por edhe nervat. Nuk do jeni ne gjendje te jeni te perqendruar. Por as nuk do doni te degjoni njeri duke folur. Per te minimizuar keto pasoje ju duhet te pini ibuprofen. Keshtu e keni me te lehte per te perballuar keto simptoma.

Flini me shume ore.

Sigurisht qe do keni nevoje per me shume gjume. Me reduktimin e kafeines, reduktohet edhe qendrueshmeria ndaj gjumit. Eshte mese normale qe te doni me shume ore gjume. Ndaj edhe ne ju sugjerojme te flini disa ore me shume. Keshtu nuk do ndiheni fare te lodhur.

A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni. caj ne vend te kafes merrni ibuprofen

 

Filloni te pini nje kafe me qumesht ne pasdite.

Nese e reduktoni kafeinen menjehere trupi nuk do kete me rezerva. Dihet qe nje sasi e konsiderueshme kafeine eshte e nevojshme ne organizem. Prandaj edhe ju duhet te ri-filloni te pini kafe. Sigurisht nuk eshte ide e mire, te pini te njejten sasi kafeje. Ju keshilloj te pini nje filxhan kafe me qumesht. Dhe sigurisht, mos beni gabim ta pini pas sheqer.

Hani kikirike.

Kikiriket dhe gjalpi i kikirikut jane te rendesishem ne organizem. Ndaj ju keshilloj qe nje vakt ne pasdite te kete permbajtje kikiriku. Nese jeni ne marredhenie pune, kikiriket jane nje ide e mire.

A ndiheni te varur nga kafeja? Ja si mund te shpetoni. caj ne vend te kafes merrni ibuprofen

  
        
          

Komentoni