Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.

Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.

Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.

Elementet perberes te ketij smoothie jane :

Fara chia : Burim magnezi. Magnezi eshte nder elementet me te rendesishme ne organizem. Ato largojne stresin dhe reduktojne ankthin. Gjithashtu jane te pasura me acide yndyrore. Truri ka gjithmone nevoje per omega 3 qe ne kete rast e kemi me teprice ne farat chia.

Kakao : Polyphenols gjendet me nje sasi te konsiderueshme ne kakao. Kjo substance ul nivelet e hormoneve te stresit. Edhe nese receta juaj nuk kerkon kakao, shtojeni ate.

Gjalp kikiriku : Kjo ka ne eprmbajtje zink, magnez, vitamine B2 dhe E.

Avokado, i qujatur ndryshe si ‘fruti i preferuar’ mundeson shumefishimin dhe shtimin e qelizave ne tru . Ndjenja e merzise dhe trishtimit qe qojne ne depresion, jane te lidhura me vitaminen B. Me mungesen e saj ne organizem, shtohet edhe ritmi i merzise. Ndaj duhet te perdorni avokadon sepse ka mjaftueshem vitamine B.

Ndaj ja cfare ju nevojitet per te pergatitur nje smoothie, qe do ju qetesoje. Mund ta pergatisni dhe ta mbani ne goten termus me vete.

Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.

Perberesit :

  • Gjysem avokado
  • dy Banane
  • 2 luge gjelle kakao
  • 1 luge gjelle gjaloe bajamesh
  • 3 luge fara chia. Ose pluhur farash chia.
  • 2 gota uje
  • (keto perberes jane per 2 gota smoothie).

Pergatitja eshte shume e thjeshte. Mjafton ti miksoni te gjithe perberesit ne blender dhe e keni gati. Nese keni nevoje per me shume sheqer, shtoni sipas deshires.

Smoothie qe lufton trishtimin dhe stresin. Menyra e pergatitjes.

Ju Befte Mire!

 

 

  
        
          

Komentoni

cratosslot casino -

betsat casino

- mobil casino siteleri 2021 - elexbet yeni adres - casinomaxi bağlan - casinovale -
Casinoslot giriş
-
kalebet yeni giriş adresi
-

asya bahis giriş