Kek me fiq te thate. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Mode » Kek me fiq te thate. Receta gatimi.

Kek me fiq te thate. Receta gatimi.

Kek me fiq te thate. Receta gatimi.

Perberesit :

  • 4 veze,
  • 1 pako me fiq te thate,
  • 100 gr gjalpe,
  • 170 gr sheqer,
  • 250 gr miell,
  • 125 gr kos ,
  • 1 luge kanelle
  • 1 pakete pluhur pjekjeje,
  • 1 gote rum.

Kek me fiq te thate. Receta gatimi.

Pergatitja :

1. Presim fiqte ne copa te vogla dhe i lagim me rum.
2. Rrahim sheqerin, vezet dhe gjalpin bashke.
3. Kur te jete bere nje mase e lengshme shtojme kosin. Vazhdojme perzierjen.
4.Ne nje site shtojme miellin dhe majane. I hedhim tek masa e pergatitur.
5. Pasi te jene perzier mire shtojme fiqte e grire. I perziejme mire e mire dhe brumi eshte gati.
6. Pjekja behet per 40 minuta ne 180 grade. Para se ta fikim duhet ta provojme nese eshte pjekur sikur duhet ne brendesi.

7. Ky kek eshte i duhuri per ta shoqeruar me caj ose kafe pasdite.

Kek me fiq te thate. Receta gatimi.

Ju Befte Mire!

  
        
          

Komentoni