Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

 

Rrini ulur pjesen me te madhe te kohes.

Nese rrini ulur per nje pjese te mire te dites, rrezikoni shume. Kjo ndikon drejtperdrejt ne probleme shendetsore dhe gjithashtu do te rrezikoheni nga demtime ne tru. Ndaj beni mire te ndryshoni rutinen. Edhe nese jeni te semure, duhet te ngriheni dhe te levizni.

Nuk keni miq.

Miqte ndihmojne zemren dhe shpirtin. Behet fjale per miqte e mire ne kete rast. Kush nukk ka miq ne jeten e tij, rrezikon te vdese me shoejt. Kjo sepse te rrish vetem eshte me keq sesa te pish gjysem pakete cigare. Miqte jane terapia me e mire qe na ndodh cdo dite.

Shihni shume kohe televizor.

Televizori eshte i domosdoshem per te kaluar kohen. por kur themi per te kaluar kohen nuk e kemi fjalen epr te qendruar 5-6 ore para tij. Rritja e rrezikut ndaj televizorit rritet me kalimin e 2 oreve para televizorit. Qendrimi pata televizorit ju rriskon ndaj semundjeve kardiovaskulare dhe diabetit te tipit 2.

Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

Kequshqyerja

Nese nuk ushqehemi sikur duhet do te fusim ne organizem mbeturina. Ndaj duhet te konsumojme sa me shume ushqime bio te cilat nuk na rriskojne shendetin. Menjanoni sa me shume ushqimet e shpejta.

Nuk keni nje pune.

Te mos kesh nje pune do te thote se je i ekspozuar ndaj stresit. Kjo do te ule edhe rezistencen qe keni ndaj ambjentit perreth. Qe nje njeri te ndihet mire me jeten qe ben, duhet se paku te kete nje pune. Kjo rrit mireqenien dhe niveli i lumturise eshte me i larte.

Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

Udhetoni me shume me makine.

Ekspozimi ndaj jetes sedentare do ju jape probleme ne shendet. Qe te jetoni gjate dhe shendetshem, duhet te ecni dhe te beni aktivitet fizik.

Kolege acarues ne pune.

Jeta me kolege nuk eshte e lehte. Do te duhet te pershtatesh dhe te gjesh nje menyre te perbashket komunikimi. Pervec kesaj do te mesohesh te durosh edhe njerezit e padurueshem. Jeta juaj rrezikohet nese do te jeni prane njerezve qe nuk merreni vesh mire. Kjo ben qe niveli i lumturise te bjere dhe ju te ekspozoheni ndaj stresit. Kjo sigurisht eshte dicka negative.

Nese ju ndodhin keto gjera do te jetoni shume pak.

Nuk flini sa duhet.

Fjetja e pakte i ben keq zemres, favorizon diabetin, disa lloje kanceri, shqetesimet konjitive dhe vecanerisht nje vdekje te parakohshme. Por, ne te njejten menyre, edhe te qenet gjumash nuk ben mire. Por cila eshte masa e duhur e kohes se gjumit? 6 deri ne 7 ore ne nate.

Frika nga vdekja

Tanatofobia ose frika nga vdekja mund te ju shkurtoje jeten. Ankthi mbi vjedjen shkurton jeten. Frika se nje dite do vdesesh ju ben ju me te rrezikuar ndaj vdekjes.

  
        
          

Komentoni