Fileto mishi me qepe te mbushura. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Fileto mishi me qepe te mbushura. Receta gatimi.

Fileto mishi me qepe te mbushura. Receta gatimi.

Fileto mishi me qepe te mbushura. Receta gatimi.

Perberesit:

  • kater qepe
  • kater fileto mishi
  • 200 gr tul kungulli
  • rozmarine
  • gjalpe
  • 1 kokerr veze
  • majdanoz
  • djath (parmigiano)
  • vaj ulliri
  • kripe
  • piper

Fileto mishi me qepe te mbushura. Receta gatimi.

Pergatitja :

  1. Pastrojme qepet dhe i veme te ziejne ne uje dhe kripe.
  2. I kullojme dhe i presim pergjysme.
  3. Veme nje tigan me gjalpe dhe i skuqim ne te dyja anet.
  4. Shtojme edhe rizmarine te orere holle. Edhe pak piper.
  5. I heqim nga tigani dhe i veme ne nje tave.
  6. I rendisim te gjitha dhe ju hedhim siper djathe te grire.
  7. I leme per 10 minuta ne 200 grade.
  8. Ne nej tigan nderkohe skuqim fileton e mishit me vaj, kripe dhe piper.
  9. Ziejme kungullin dhe e veme ne mikser me vezen. I shtojme pak kripe dhe piper. E ne fund i shtojme edhe djathe te grire. (Kjo sherben si salce).
  10. Marrim fileton e mishit dhe e veme ne pjate.
  11. Siper i veme nje qepe te cilen e kemi ne furre.
  12. Dhe ne siperfaqe i hedhim pak nga salca e kungullit.

Ju befte mire!

 

  
        
          

Komentoni