Nese i keni keto vecori atehere jeni unike.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Nese i keni keto vecori atehere jeni unike.

Nese i keni keto vecori atehere jeni unike.

Nese i keni keto vecori atehere jeni unike.

Eshte ndjesi e vecante kur dikush na vlereson per cilesite qe kemi. E nese marrim komplimentin Unike, atehere me te vertete eshte lumturi e brendshme. Ne te vertete njerezit unike jane te rralle. Por kjo kurrsesi nuk do te thote se ato nuk ekzistojne. Nese jeni apo jo unike mund ta kuptoni me ane te disa vecorive te cilat jane :

Nese i keni keto vecori atehere jeni unike.

1. Ndihmojne te tjeret qe te mos jene fallco.

Per ta eshte humbje kohe te perpiqesh te jesh dikush tjeter. Te ju pelqesh te tjereve nuk eshte gjithmone e domosdoshme qe te silleni si dikush tjeter. Pra nese ju i urreni kopjet dhe beni perpjekje qe as te tjeret te mos jene te tille, atehere jeni ne menyren tuaj unike.

2. I largon nga vetja njerezit negative.

Negativiteti eshte nej energji qe percillet lehtesisht. Nderkohe qe mund te viher re shume lehte tek te tjeret. Nese vini re se dikush eshte i papershtatshem per ju, e largoni. Kete nuk e beni sepse nuk duroni te tjeret te jene te bezdisshem. Por thjesht nuk deshironi njerez me energji negative prane. Ne nje fare menyre, kjo eshte edhe zgjedhja me e mire qe beni.

3. Shpreheni pikerisht ashtu sic ndiheni.

Njerezit ndonjehere ndihen keq kur ndryshojne rryme. Eshte disi e rehatshme te shkosh pas te tjereve. Dhe jane me te vertete te rralle personat qe nuk shqetesohen per kete gje. Eshte unike menyra qe zgjidhni te perfaqesoheni dhe te gjeni veten.

4. Keni siguri ne vetvete.

Kjo ju ben te jeni tere kohen te qete. Madje keni nje fare qetesie personale. Nuk keni asgje per te cilen te shqetesoheni. Ndiheni komod per zgjedhjet dhe vendimet qe keni marre. Jeni te vendosur ne cfare beni dhe as qe doni ta dini se cfare behet rreth teje.

5. Preferoni te flisni per gjera konkrete.

Tashethemet ju perkasin me se shumti njerezve qe nuk kane nje jete te kenaqshme. Kjo i ben ata qe te kerkojne vazhdimisht te flasin per jeten e te tjereve. Ne perpjekje per te gjetur dicka qe ju mbush boshlleqet. Por per ju kjo eshte nje gje e ulet.

6. Nuk ankoheni per gjithcka.

Te gjithe kane veshtireve. Edhe pengesat nuk jane te pakapercyeshme. Disa njerez e gjejne gjithmone dicka per te cilen te ankohen. Jeta e tyre eshte shume e pakenaqshme dhe i demoralizon. Ndersa per ju gjithmone ka nje drite ne fund te tunelit. Pozitiviteti nuk ju lejon qe te ankoheni. Dhe perballe veshtiresive e keni gjithmone nje zgjidhje.

7. Keni motivim te brendshem.

Jo te gjithe mund te jene te motivuar. Njerezit qe gjejne nje arsye per te qene te motivuar jane te rralle. E nese ju e keni gjetur kete sekret, atehere me te vertete jeni unike.

8. Nuk ju streson fakti se nuk i pelqeni dikujt.

E rendesishme eshte te ndiheni mire me veten. Te doni te gjithe vlerat qe keni dhe te dini te ja dilni ne cdo situate.

  
        
          

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*