Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike. Psikologji.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike.

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike.

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike.

Dihet qe pjesa me e bukur e jetes eshte shoqeria. Ajo me te cilen kalojme nje pjese te mire te dites. Me te cilen qeshim e hidherohemi. Ata te cileve ju tregojme ate cfare prinderve nuk jua tregojme dot. Te gjithe jemi perfshire ne shoqeri. Te gjithe ne menyren tone. Jemi mesuar te tregohemi te brishte shpesh here. Kemi deshire qe te jemi gjithnje mire me ate person. Deshira qe gjithcka te zgjase pergjithmone eshte e madhe, por ndonjehere nuk duhet ta mendojme ate gje. Asgje nuk mund te zgjase pergjithmone. Ka arsye te ndryshme qe e bejne dicka te marre fund. Dhe mbase keshtu eshte me mire. 

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike. Psikologji.

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike ;

Zhgenjime te njepasnjeshme.

Nuk e kam fjalen per zhngenjime te vogla. Nje shtyrje darke, apo edhe nje shtyrje takimi. Behet fjale per surprizimet qe te bejne te ndihesh keq. Ato merzitjet qe te vijne prej neglizhimit. Nese jemi te sjellshem dhe te ndershem me dike presim qe edhe ai person te beje te njejten gje me ne. Ndaj nese e vini re miku juaj ju kalon ne plan te dyte, bej te njejten gje me te. Askush nuk meriton qe te marre gjithe rendesine qe i duhet pa e merituar. Me vjen keq mik i dashur, nuk mund te jem nen urdherat e deshirat tuaja!

Thyerje besimi.

Kjo eshte disi me e rende. Te te thyhet besimi nga dikus qe e besoje verberisht. Eshte disi e rende per ty, te shikosh shoqen sesi del me dike qe ja ke treguar interesin qe ke ndaj tij. Eshte gjithashtu nuk eshte mire qe te dalin sekretet. Edhe kjo eshte nje thyerje besimi e madhe. Sekretet jua tregojme miqve me te mire. Atyre qe kemi besim qe nuk do e nxjerrin tek te tjeret. Nese dikush jua ben kete gje, me mire jepi doren dhe thuaj : Ishte kenaqesi te te njihja!

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike. Psikologji.

Ju acaron.

Jane disa tipa qe e kane te nevojshme te flasin me dike qe te lehtesohen. Kjo gje i ben ata te shfryjne inatet dhe te nxjerrin mllefin qe kane. Nderkohe qe te rendojne psikologjine dhe te japin dhimbje koke. Duke lehtesuar veten te bejne te ndihesh keq dhe te trishtohesh. Kjo gje duhet menjanuar sa me shume te jete e mundur. Kjo per arsye pasi largoheni nga ky person do te jeni te stresuar dhe me ankth. Kjo nuk eshte ne te miren tuaj. Nese e shihni se dikush nuk ju ngjall kenaqesi nderkohe qe kaloni kohe bashke, mos e beni me. Disa miq jane te miret e vetes, jo te mire per ju!

Nenvleresimi.

Supozohet qe miqte tane te na duan per ate qe jemi. Te pranojne ashtu sic jemi. Nuk eshte e logjikshme nese miku juaj te ju kritikoje per shijet tuaja. Te ju talle ne sy te te tjereve per gabimet qe ben. Apo edhe nese ju thote qe nuk dini te beni asgje sikur duhet. Nje mik i mire eshte ai qe te sugjeron te besh dicka me te mire dhe jo te kritikoje vazhdimisht. Miqte zakonisht jane per te na motivuar dhe jo per te na zhdukur deshiren qe te bejme dike. Nje mik i tille duhet te jete sa me larg jush. Mos u ndjeni keq nese ju duhet te ja thoni ne sy se nenvleresimi e tij, eshte demotivues per ty.

Ja kur nuk duhet te jeni me miq me dike. Psikologji.

Ndryshimi i menjehershem.

Per arsye te ndryshme, njerezit ndryshojne. Jane situata te jetes qe e bejne kedo te zgjedhe nje menyre tjeter reagimi. Nese personi ne fjale eshte miku juaj, nuk jeni te detyruar te vazhdoni miqesine me te. Mos lejo qe te lendohesh prej dikujt qe vendos te ndryshoje. Nuk eshte aspak e veshtire. Ne fillim e ke njohur ndryshe dhe nuk ke pse pershtatesh me dike qe nuk di te sillet njelloj. Sqaroje kete gje me te. Tregoji arsyen e vertete pse po e ben kete zgjedhje.

  
        
          

Komentoni