Burbunja te pjekura me qepe dhe domate. Receta Gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Burbunja te pjekura me qepe dhe domate. Receta Gatimi

Burbunja te pjekura me qepe dhe domate. Receta Gatimi

Burbunja te pjekura me qepe dhe domate. Receta Gatimi.

Perberesit :

 

 1. 500 gram vetem kokrrat e burbunjave
 2. 2 kokrra qepe
 3. 3 kokrra domate
 4. Majdanoz i fresket
 5. Krip,vaj,piper te zi te kuq,rigon

Pergatitja :

 1. Lajme dhe veme te ziejne burbunjat vetem me uje dhe pak vaj. (Ne tenxhere me presjon nuk duan me shune se 35-40 minuta).
 2. Ne nje tigan hedhim vajin. E leme te nxehet teresisht. Presim qepen imet dhe ia shtojme.
 3. Pasi te jete skuqur hedhim edhe domaten e prere imet.
 4. Shtojme tere erezat qe kemi dhe majdanozin e grire imet.
 5. Burbunjat e ziera i kullojme nga lengu.
 6. I hedhim te gjitha ne nje tave.
 7. Siper ju hedhim edhe salcen e pergatitur dhe i perziejme mire.
 8. Shtojme edhe kripe, e pak vaj.
 9. Gjithashtu eshte mire qe te ju hidhni edhe 1 gote uje.
 10. I veme te piqen ne 200 grade per 20 minuta.
 11. Pasi te jene pjekur i nxjerrim nga furra dhe i sherbejme me procione.

Burbunja te pjekura me qepe dhe domate. Receta Gatimi.

JU BEFSHIN MIRE!

 

  
        
          

Komentoni