Cfare ndodh nese keni te dashur me temperament te njejte me ju.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Cfare ndodh nese keni te dashur me temperament te njejte me ju.

Cfare ndodh nese keni te dashur me temperament te njejte me ju.

Cfare ndodh nese keni te dashur me temperament te njejte me ju.

 

Ciftet ndihen te lumtur kur gjejne dike qe ngjajne. E aq me shume kur gjejne dike qe ka temperament te njejte. Deshira per te patur dike te mirekuptueshem eshte i gjithsecilit prej nesh. Keshtu qe eshte bukur edhe kur ke nje partner te kuptueshem. Te paturit e nje partneri te ngjashem nuk eshte gjithmone perfituese. Jane shume arsye qe iu duhet te dini perse nuk eshte mire te kesh nje partner me temperament te njejte.

Cfare ndodh nese keni te dashur me temperament te njejte me ju.

  • Do te mendoni njelloj.

Nese jeni ne nje moment debati, ju do mendoni njelloj. Ose akoma me keq e dini se cfare partneri do thote ne nje moment te caktuar. Eshte sikur te thyesh privatesine e mendimeve te dikujt. Do jesh i\e bindur per reagimin qe do beje ndaj jush. Pervec kesaj nuk do arrini asnjehere te eksploroni me shume. Nese njeri nuk eshte me ekstravers se tjetri asnjehere nuk do e shijoni jeten ne maksimum. Gjithnje  do e dini se cfare reagimi do kete per nje deshire tuajen. Pastaj edhe kjo behet e lodhshme. Aq e madhe eshte deshira qe dikush te ju kuptoje, aq me e madhe behet pastaj deshira qe te mos mendoje si ti.

  • Do keni rutine te njejte.

Nese te dy mendoni njelloj atehere do keni te njejtat deshira. Keshtu dita do nise e do mbyllet pa e shijuar edhe aq. (Behet fjale nese nuk jeni me pak shpirt aventurier). Nese do jeni me temperament te njejte, do shkoni ne mengjes ne pune dhe pasdite ne shtepi. Te dy!! Sepse ju e ndjeni lidhjen sikur te ishit nje person i vetem. Ne fund te fundit nuk do argetoheni edhe aq. Ose do rrini gjithe kohen duke eksploruar, duke u argetuar, duke shetitur. Derisa te lodheni nga cdo gje dhe lidhja te ju behet e lodhshme.

  • Reagoni njelloj.

Nese do kaloni nje zenke (qe jane te zakonshme ne lidhje) nuk do gjeni zgjidhje kollaj. Problemi eshte se ju do reagoni njesoj. Keshtu nuk i jepni shume mundesi zgjidhjeje problemit. Kundershtimi do te jete i njejte. Argumentet do te jene te njejta. Deshira per te dale ‘fitimtar’ eshte e te dyve. Ndaj edhe nuk gjendet shpejt nje konkluzion. Asnjeri nga ju nuk do doje te mos kete te drejte. As nuk do te ndihet sikur po nenshtrohet. Prandaj, nuk do jete gjithmone mire qe te keni temperament te njejte me ate.

  • Nuk e mendoni rikthimin pas ndarjes.

Problemi eshte se nese e merrni nje vendim do i rrini besnik deri ne fund. Kjo per arsye se jo gjithmone do doni te ndiheni te detyruar te beni dicka. E ne rastin e ndarjes nuk do e kerkoni ribashkimin. Asnjeri prej jush nuk do keni deshire te ulni koken, apo edhe te mendoni te falni. Nese ndaheni, dhe jeni te dy njelloj, atehere do mbeteni ISH-a per gjithnje.

 

  
        
          

Komentoni