Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte? Keshilla psikologjike
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte?

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte?

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte?

 

Eshte lufte qe gjithmone e kemi me boten qe na rrethon. Frika te behemi kopje dhe frika te rrime vetvetja. Ne fakt te jesh vetvetja eshte gjeja me perfekte qe mund te zgjedhim. Nderkohe qe paralel me te rrine edhe paragjykimet e nejrezve. Deshira e te tjereve mesa duket eshte te prishin rehatine tone. Por a duhet te shqetesohemi per kete gje? Ne fakt jo… Persa i perket jetes suaj, jeni ju ata qe merrni vendime rreth saj. E nese e gjithe bota ngrihen ne kembe te te thone se je gabim, jepu 1001 arsye se po e shijon ate cka ti ke ndertuar. Lumturine e ndertojme edhe e shembim vete. Edhe pse jane me shume sakrifica sesa mendojme, perseri duhet te lodhemi ti arrijme. Asgje me shume sesa personaliteti yt nuk vlen ne kete bote.

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte? Keshilla psikologjike

Gjithsesi, ne do iu japim disa rekomandime sesi te ja dilni te jeni vetvetja. Pa u lodhur fare se cfare mendojne te tjeret.

  • Ndiq intuiten.

Ne situatat qe te duhet mendimi i dikujt, kerkoje ate. Sigurisht qe ne nje fare menyre eshte e domosdoshme te pyesim te tjeret. Pastaj nuk eshte e thene qe te bejme cfare ata mendojne se eshte me e mira. Njeriun e drejton instikti. Keshtu qe mos e lodhni fort mendjen sesi ta zgjidhni nje problem. Gjithmone do e keni nje alarm te brendshem qe do iu udheheqe. Prandaj, pyesni 100 vete e beni si ta ndjeni vete.

  • Shpreh personalitetin tend.

Kopjet jane bere si te dale mode. Askujt nuk i intereson ense ti interpreton fjalet e dikujt tjeter. Mos u beni filozof pa qene. Mos merrni persiper te beni ligjerata qe te tjeret i kane bere. Nuk ka asgje te gabuar te keni nje idhull. Eshte bukur te ndiqni hapat e dikujt qe iu inspiron. Por kjo nuk do te thote qe te beheni si dikush tjeter. Nese jeni mesuar te mbeshteteni ne imazhine  dikujt, mos e mendoni se do te jeni i pelqyeshem. Te gjithe na vleresojne per ate cfare jemi. E te jesh dikush tjeter ne kete jete nuk te shijon. Kudo te gjendesh meso te shprehesh imazhin tend. Personaliteti yt eshte unik. Dhe dhe gjerat e vecanta kane qene dhe do jene gjithmone me te cmuarat.

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte? Keshilla psikologjike

  • Mos i kushto rendesi mendimit qe japin te tjeret.

Nuk dua te them se mendimi i te tjereve nuk ja vlen. Sigurisht qe ja vlen ne momentin qe e kerkojme ate. Njerezit asnjehere nuk pushojne se foluri. Pavarsisht zgjedhjeve tuaja, ata do te kene gjithmone dicka per te thene. Do jene gjithnje ne gadishmeri te te prishin qefin per nej zgjedhje qe ke bere. Sikurse do te kene gjithmone deshire te fusin hundet ne punet e tua. Por kjo nuk do te thote se duhet te shqetesoheni. Nese atyre u pelqen te japin mendime, le ta bejne. Ty te takon te degjosh cfare te intereson ty. E mbi te gjitha prej kujt te intereson ty. Personi qe e thote fjalen ka po aq rendesi sa ajo qe thote. Jeta eshte shume e cmuar per te menduar sa gjera thone te tjeret. Zgjidh te degjosh ata qe ja vlejne te merren parasysh.

  • Beso ne gjera konkrete.

Vjen nje moment ne jete qe duhet ti hapesh mire syte. Jo per te pare me qarte por per te pare me larg. Jo gjithcka thuhet eshte e vertete. Duhet te besojme ne ato qe shqisat tona perceptojme. Te besojme cfare shohim me syte tane dhe cfare degjojme vete. Nuk eshte gjithmone favorizuese te besojme ne cfare te tjeret thone. Mire eshte qe gjerat ti mendosh me koken tende. Te prodhosh ide per te cilat te jesh i bindur. E mbi te gjitha, te arrish objektiva per te cilat punon. Beso ne gjithcka sheh dhe arrin. Jo ne cfare do te doje te ekzistonte, apo te kishe.

  • Qendroi vetes besnik\e.

Kjo eshte gjeja me e rendesishme qe zgjedh te besh. Besnikeria ndaj vetes eshte privilegj i dyfishte. Nese e thua dicka, qendroi besnik deri ne fund, Pavarsisht gjykimeve apo kundershtimeve qe merr. Jo te gjithe e duan te miren tende. Prandaj jo gjithmone merr aprovim per vendimet qe ndermerr. Nese je i zoti te ndash te miren nga te keqja, atehere ke mjaftueshem pjekuri te mbash edhe qendrimin tend. Nese te duhet te heshtesh hesht, por mos lejo qe heshtja jote te perbuze vlerat e tua.

Te jesh vetvetja. Sa e veshtire eshte? Keshilla psikologjike

  • Respekt dhe miresjellje per te gjithe.

Mos e ul veten asnjehere ne nivelin e njerezve te tjere. Bej te pamunduren te jesh gjithmone ai\ajo qe te tjeret do te donin te ishin. E nese dikush te ben nje gje te keqe mos harro : Sillu aq mire me te sa te filloje te ndjeje neveri per veten. Pavarsisht gjithckaje, sillu pozitivisht. Fal dhe respekto kedo aq sa meriton. Jepu njerezve kofidencat qe i kane lene vend vetes te kene. Edhe nese te japin arsye te tregohesh njeri i vrazhde prap mos e beje. Duhet te kuptosh qe ti, vlen me shume sesa te tjeret mendojne. Ti Je Unik\e!!

  
        
          

Komentoni