Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Kohe me pare molle sheqeri eshte perdorur si embelsire per femijet. Ne raste ditelindjesh ishte qerasje shume i mire. Zonat jugore i kane perdorur me se shumti. Duke qene se kohet e fundit i shohim shpesh duke u shitur, vendosem te postojme receten. Nuk kerkon shume kohe per ti pergatitur. Dhe duhen pak perberes.

Perberesit :

  • Molle (lloji sipas deshires suaj)
  • Dy filxhane caji sheqer
  • Ngjyrues embelsirash me arome, i kuq

Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Pergatitja :

Si fillim duhet te pergatitet karameli.

Hedhim ne nje tenxhere njerin filxhan sheqer. E leme me zjarr te avashte qe te shkrije. Kur te filloje te marre ngjyre karameli shtojme ngjyruesin. Do shihni se do behet teresisht i kuq. E perziejme dhe shtojme edhe sheqerin tjeter.

Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Marrim mollen dhe i ngulim nje shkop te holle. (Nga ata qe perdoren per mishin.) E vendosim mollen ne karamel dhe e lyejme teresisht.

Pastaj e kalojme ne uje te ftohte me copa akulli. Karameli nuk shkeputet nga molla sepse eshte mpiksur.)

Molle sheqeri. Ja sa thjeshte mund ti beni ne shtepi.

Vendoset ne nje pjate dhe lihet te ngrije karameli teresisht. Molle sheqeri do jete gati ne 20-30 minuta.

Ju befshin mire!

  
        
          

Komentoni