Buke me banane per mengjes. Receta gatimi
Home » Si Behet » Receta gatimi » Buke me banane per mengjes. Receta gatimi.

Buke me banane per mengjes. Receta gatimi.

Buke me banane per mengjes. Receta gatimi.

Buke me banane per mengjes. Receta gatimi

Perberesit :

  • 4 gota miell
  • 1 gote tershere
  • 1 gote sheqer
  • 3 banane
  • 1 gote e gjysem qumesht
  • 2 veze
  • 50 gram gjalp i shkrire

Pergatitja :

Ne nje ene rrahim vezet me sheqerin. Do te behet nje mase e fryre. Shtojme aty qumeshin edhe gjalpin. Perzihen vazhdimisht. Shtojme edhe miellin. E perziejme ngadale qe te mos ngelin toptha. Pastaj shtojme bananen dhe tersheren. Rrihen mire me njera tjetren.

Ndezim furren dhe e nxejme paraprakisht.

E veme te piqet ne tave keku per 40-45 minuta ne 180 grade. Para se ta fikni provojeni me majen e thikes nese eshte pjekur mire.

Buke me banane per mengjes. Receta gatimi

Lereni te ftohet plotesisht, pastaj ndajeni ne porcione. Do te jete nje vakt i shendetshem per mengjes.

Ju befte mire!

 

  
        
          

Komentoni