Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.

Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.

Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.

Nder shqetesimet me te zakonshme eshte edhe gjumi jo i mire. Shpesh degjojme ankesa se nuk flini mire dhe jeni te rraskapitur. Kjo ndodh sigurisht per arsye te ndryshme. Me kryesorja eshte lodhja fizike. Domosdoshmerisht, nese ke nje dite te ngarkuar mbremja do te sjelle telashe. Por kjo gje nuk eshte e mireqene per te gjithe. Shume individe flene rehat kur jane lodhur gjate dites.

Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.

Cfare ndikon ne shfaqjen e parehatise ne krevat?

Se pari :

Ne berjen e gjumi te parehatshem ndikojne pijet qe keni pire gjate pasdites. Nese keni pire kafe apo pije energjike, sigurisht qe do te keni problem. Gjithashtu nese keni ngrene shume dhe e keni stomakun e fryre. Gjendja e organizmit ndikon ne shqetesimet gjate gjumit.

Se dyti :

Mendimet qe u rendojne koken. Nje ngjarje qe pret te ndodhe eshte stresor. Nese mendoni vazhdimisht se cfare do te ndodhe, nuk do te arrini te flini te qete. Mbi te gjitha nuk duhet te ngjallni arsye per te menduar gjate ne mbremje. E sidomos nese do te jeni te vetem ne dhome. Te kesh dike me te cilin te flasesh eshte me lehtesuese sasa te bluash me mendjen tende.

E treta :

Deshira e paplotesuar. Deshira qe te kesh dike prane ndikon gjithashtu ne rehati. Nese e ke mendjen tek dikush qe nuk eshte prane teje. Ky mendim behet edhe shkaktar per nje gjume te parehatshem. Per zgjim here pas here. Por edhe per te folur ne gjume.

Ja perse nuk duhet te flini me vetem. Fakte interesante.

Ja perse nuk duhet te flini me vetem!!

Studiuesit jane marre edhe me personat qe kane kete shqetesim. Dhe ata kane rezultuar se :

  • Te flesh vetem eshte stresor. Kjo gjendje ju ngjall parehati. Mbi te gjitha nuk u lejon te flini te qete. Studimet kane treguar se -Te flesh perkrah dikujt ndikon pozitivizht ne organizem. Lehteson trurin dhe e clodh ate. Gjithashtu zvogelon edhe procesin e mendimeve. Duke iu mundesuar juve gjume te rehatshem e te qete. Shqetesimet me gjumin shfaqeshin pergjithesisht tek ata qe flinin vetem.

Keshtu qe, nese e kuptuat mesazhin beni mire qe te mos flini me vetem. Kjo ndikon negativisht tek shendeti juaj!

  
        
          

Komentoni