Buke me kos dhe veze ne furre. Receta gatimi te thjeshta.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Buke me kos dhe veze ne furre. Receta gatimi te thjeshta.

Buke me kos dhe veze ne furre. Receta gatimi te thjeshta.

Buke me kos dhe veze ne furre.

Receta gatimi.

Jemi mesuar qe buken e forcuar ta hedhim ne mbeturina. Asnjehere nuk kemi mundur ta perdorim per dicka buken e ftohur. A e keni menduar se mund ta gatuani ne menyre shume te shijshme. Ja ku po ju japim ne nje ide.

Buke me kos dhe veze ne furre. Receta gatimi te thjeshta.

Perberesit :

  • 1 Buke
  • 2 Gota e gjysme kos
  • 4-5 Veze
  • 150 Gram djathe kackavall
  • 100 Gr djathe i bardhe
  • 1 Filxhan kafeje vaj

 

Pergatitja :

Merrni nje tepsi dhe lyejeni me vaj. Shtroni nje shtrese kos. Siper tij vendosni buken e ndare ne copa. (Copa jo shume te vogla). Pastaj perzieni kosin me vezet. Hidheni masen siper bukes. Dhe si shtrese te fundit vendosni djathin e grire. Lyejeni persiper me vaj. Vereni ne furre per 25 minuta ne 190 grade. Pastaj nxirreni dhe ndajeni ne porcione.

 

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni