Kek me portokall. Si behet keku me portokall. Receta gatimi.
Home » Si Behet » Receta gatimi » Kek me portokall. Si behet keku me portokall. Receta gatimi.

Kek me portokall. Si behet keku me portokall. Receta gatimi.

Kek me portokall.

Si behet keku me portokall.

Receta gatimi.

Kek me portokall. Si behet keku me portokall. Receta gatimi.

Perberesit :

 • 3 gota uji, miell
 • Nje gote kos
 • 5-6 veze
 • Nje luge sode keku
 • Dy gota sheqer
 • Nje kokerr portokalli
 • 200 gram gjalp

 

Pergatitja :

 • Rrihni vetem te bardhat e vezeve me sheqerin. (Me mikser.)
 • Shtoni edhe te kuqet, pasi te jete tretur sheqeri.
 • Me pas shqoni kosin dhe rrihini mire.
 • Hidhni edhe soden e kekut.
 • Shkrijeni gjalpin dhe shtojani mases.
 • Miellin duhet ta hidhni pak nga pak.
 • Duke shtuar miell e duke e rrahur.
 • Qerojni portokallin. (Me qeruese patatesh.) Lekuren copetojeni ne copeza te vogla.
 • Rriheni masen, derisa te shihni se ska me toptha mielli.
 • Lyeni tepsine me gjalp, dhe hidhni masen e brumit.
 • Nese deshironi, proteni portokallen ne feta te holla, dhe vendoseni siper.
 • Vereni te piqet per 30-35 min ne 180 grade.
 • Pasi te jete pjekur, nxirreni nga furra dhe lereni te ftohet, pastaj priteni.

Kek me portokall. Si behet keku me portokall. Receta gatimi.

Ju befte mire!

  
        
          

Komentoni