A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem.yndyrna . kolisteroli. Peshku
Home » Si Behet » Mode » A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem?

A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem?

A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem?

A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem.yndyrna . kolisteroli. Peshku

Jemi mesuar te hame cfare te kemi deshire. Te gatuajme cfare te duam. Dhe te hame sa te duam. A eshte kjo sjellje e duhur? Sigurisht qe jo! Per tu rritur te shendetshme duhet te hame mire. Te zgjedhim ushqimet me vlerat e duhura. Konsumimi pa kriter i disa ushqimeve do te beje reaksion negativ ne organizem. Prandaj edhe duhet te bejme kujdes.

Jane sheqernat, yndyrnat, kolisteroli etj qe na qojne drejt semundjeve. Pastaj u nenshtrohemi dietave ekstreme per te rifituar cfare kishim. Konsumimi  pa kriter i yndyrnave ndikon drejtperdrejt ne trashjen e gjakut. E pas saj sigurisht qe do shfaqen semundjet e zemres. Pastaj mund te perjetoni ndonje infart. Rritja ose ulja e tensionit shkaktohet drejtperdrejt nga menyra e te ushqyerit.

Gjithashtu duhet te dime qe edhe rikuperimi i demtimeve shendetsore, arrihet me nje diete te shendetshme. “Ne jemi cfare hame” thote nje shprehje, dhe eshte mese e vertete. Ne varesi te kujdesit qe bejme me ushqimin, do kemi edhe rezistencen ndaj semundjeve.

A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem?

Per te qene te shendetshme na duhen sa me shume proteina. Por a e dini se cilat ushqime permbajne proteina me shumice? Ja ku po u japim nje liste te tyre ”

  • Mishi i lopes dhe i vicit, 36 gr proteina
  • Frutat e thata, 33 gr
  • Djathi i fresket,e gjiza, 32 gr per 100 gr
  • Mishi i pules, ne 100 gr gjenden 30 gr proteina
  • Peshku (Toni), 26 gr proteina ne 100 gr ushqim
  • Mish gici (derri) , 25 gr proteina
  • Soja, 17 gr proteina
  • Veza, 13 gr proteina
  • Kosi dhe qumeshti i sojes, 6 gr proteina

A e dini akoma se cfare duhet te hani per te qene te shendetshem.yndyrna . kolisteroli. Peshku

Keto jane edhe ushqimet me te domosdoshme ne konsumim. Beni kujdes me dietat ushqimore. Cdo ushqim mund te jete kercenim ose shpetim per shendetin tuaj.

 

  
        
          

Komentoni