Mosha e duhur per tu martuar. Ja kur duhet te krijoni familje.
Home » Studenti Online » Dega Psikologji » Mosha e duhur per tu martuar. Ja kur duhet te krijoni familje.

Mosha e duhur per tu martuar. Ja kur duhet te krijoni familje.

Mosha e duhur per tu martuar.

Ja kur duhet te krijoni familje.

 

Te paturit partner ju ben te ndiheni mire. Sigurisht!

Mosha e duhur per tu martuar. Ja kur duhet te krijoni familje.

 • Ndiheni te plotesuar.
 • Keni nje vend se ku te mbeshtesni koken.
 • Dike me te cilin te ndani shqetesimet.
 • Eshte dikush qe shqetesohet per ju.
 • Dikush qe u ben te qeshni edhe pa arsye.
 • Keni nje ngushellim per palumturine tuaj.
 • Gjendeni me suport emocional.
 • Shpreheni me lirshem.
 • Qani pa ndrojtje.
 • Jeni vetvetja.
 • Mendoni per dy.
 • Jetoni per dy.

Te paturit partner ndikon pozitivisht ne jeten tuaj. Sigurisht qe do veproni me me pergjegjesi. Do te gjeni motive korajuese per veten tuaj. Keni nje lirshmeri ne jeten e perditshme. Natyrisht, do jeni edhe te lumtur. Lidhjet dashurore fillojne qe ne adoleshence. Per te pasuar edhe ne rini. Sigurisht qe nejfare pjekurie duhet ta keni per te krijuar nje lidhje. Themi pjekuri emocionale. (Por edhe fizike normalisht.)

Vjen nje moment qe duhet te besh dicka zyrtare. Duhet te mendosh te bashkosh jeten me dike. Jo vetem per tu martuar por edhe per te bashkejetuar.

 

 Mosha e duhur per tu martuar cila eshte. Ja kur duhet te krijoni familje :

Mosha e duhur per tu martuar. Ja kur duhet te krijoni familje.

Se pari : Gjeni njeriun e duhur.

Duhet te jeni te sigurt qe njeriu i zgjedhur eshte i duhur. Nuk ja vlen te ndahesh e te bashkohesh me dike disa here. Nese je i\e bindur per ate, do te jeni te lumtur. Nuk duhet as te besohet ne fjalen pergjithmone. Rrethanat e jetes mund edhe te detyrojne te ndryshosh vendim ndonjehere. Ama nese e keni vendosur, binduni mire se eshte njeriu i duhur.

Se dyti : Mos kerkoni perfeksion.

Gjeja me e bukur  qe na ndodh ne jete eshte : Te takojme dike qe na pranon sikur jemi! A ka me bukur se kaq. Te te duan per origjinalitetin tend. Eshte kaq bukur qe te na duan per ate qe jemi. Perfeksioni arrihet, por nuk eshte as ai ideali. Ndonjehere lodhesh duke bere cdo gje sikur duhet. Prandaj duajeni thjeshtesine.

E treta : Mosha ideale.

Nuk eshte dicka e mire-caktuar. Mjafton te jeni gati per ate hap. Kemi plot raste qe djemte jane martuar qe 20-21 vjece dhe vajza qe 16-17 vjece. Dhe martesat e tyre u kane mbijetuar viteve. Jane plakur prane njeri tjetrit. Jo gjithmone gjerat funksionojne. Ato jane raste qe bejne perjashtim sigurisht.

Mosha ideale per meshkujt eshte 25-28 vjece. Eshte mosha kur kane arritur pjekurine. Kur kane arritur cfare kane patur ndermend te arrijne. Kane krijuar ca baza jetese. Kane nje pune te mirefillte. Keshtu eshte edhe mosha kur mund te krijojne familje. Te martohen dhe te kene nje partnere zyrtare.

Mosha ideale per femrat eshte 21-25 vjece. Gjate kesaj moshe vajzat jane shkolluar. Kane arritur nje nivel pjekurie. Jane ne gjendje te vendosin vete per fatin e tyre. Bejne zgjedhje me koshience te plote. Pranojne realitetin. E mbi te gjitha e dine se cfare duan nga vetja. Keshtu ne kete moshe ata jane ne kohen e duhur per tu martuar. Ose per te krijuar familjen e tyre.

 

 

  
        
          

Komentoni